Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan'da, borçların kırpılması planının (PSI) uygulanması öncesinde sermaye arttırımını hedefleyen Yunan bankalarının dış ülkelerdeki hisselerini satışa çıkardığı bildirildi.

Yunan medyası, zor durumda bulunan Yunan bankalarının, PSI programıyla uğrayacakları zararlarını dış ülkelerdeki hisselerini satarak kapatmayı amaçladıklarını duyurdu.

Atina'da yayımlanan haftalık To Vima gazetesi, Yunan bankalarının, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok ülkedeki banka hisselerinin satışını bir "can simidi" olarak gördüğünü belirttiği haberinde, Yunan National Bank of Greece'in (NBG), Finansbank'daki hisselerini satış listesine aldığını yazdı.

Proto Thema gazetesi de, Yunanlı bankacıların bu satışlardan, yeniden sermayelendirilme çabalarına önemli katkı sağlayacak 4-5 milyar euro gelir sağlamayı hedeflediğini belirttiği haberinde, bu çerçevede Alpha-Eurobank'ın Türkiye'deki hisselerini, Pireos Bank ve Agricultural Bank of Greece'nin de Mısır, Romanya ve Avustralya'daki hisselerini satışa çıkardığı duyurdu.

Proto Thema, IMF'nin, PSI uygulamasıyla ilgili değerlendirmelerinde, sözkonusu uygulamanın ardından Yunan bankalarının 40 milyar avroluk ek sermayeye ihtiyacı olacağını bildirdiğini kaydettiği haberinde, son dönemde 5 milyar avroluk tahvil satışı yapan dört büyük yerel bankanın pratik olarak daha fazla sermaye arttırımına gitmelerinin mümkün olmadığını ve sadece hisse satışlarından belirli bir gelir sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Gazeteye açıklama yapan üst düzey Yunanlı bir bankacı ise, Yunan bankalarının satışlarda geç kaldığını, küresel ekonomik krizde bugün varılan aşamada bunkaların hisselerini satıp satamayacağının, satsalar bile bundan ne kadar gelir sağlayacaklarının meçhul olduğunu söyledi.

Yunan basınında çıkan haberlerde, daha önce de Eurobank'ın 490 milyon avro karşılığında Polbank'daki hisselerinin yüzde 70'ini, Marfin ve Kıbrıs Bankası'nın da Avustralya'daki hisselerini sattığı bildirilmişti.

(A.A)