Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'deki kemer sıkma programlarıyla yapılan kesintililerin borç krizini yeniden canlandırması ve bölgeyi resesyona sürüklemesiyle, en iyi Döviz tahmincileri euroda değer kaybı öngörüyor.

Wells Fargo&Co'nun döviz stratejileri birimi müdürü Nick Bennenbroek, euronun, dolar karşısında yıl sonu itibariyle yüzde 5 zayıflayarak 1.24 dolara gerilemesini bekliyor. Westpac Banking Corp. ise Euro/Dolar paritesinin yıl sonunda 1.26'ya gerileyeceğini tahmin ediyor.

Euronun son yılın en kazançlı çeyreği uçup gidiyor. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, İspanya ve İtalya'da borçlanma maliyetlerinin artmasıyla ekonomideki aşağı yönlü risklerin arttığını vurguladı. Euro Bölgesi'ndeki tahvil faizlerini rekordan gevşetmeyi başarmış olan AMB'nin sağladığı likidite desteğinin etkisi azalıyor ve bölgedeki resesyon riskleri de yeniden gündeme geliyor. Diğer yandan ABD ise son 2 yılın en hızlı büyümesine işaret ediyor.

Euronun ilk çeyrekte kazanç sağlamasının, Avrupa'daki borç krizinin çözümünde ilerleme kaydedildiği düşüncesinden ileri geldiğini belirten Bonnenbroek, büyüme sıkıntılarının baskısı arttıkça euronun zayıflayacağını öngördü.