Advertisement

Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam rakamlarının hayal kırıklığına uğrattığı ABD'de San Francisco Fed Başkanı John Williams, ABD istihdam piyasasının güç kazandığı görüşünü tekrarladı.

Hâlen daha maksimum istihdam görevini yerine getirmekten oldukça uzak bir noktada bulunduklarını belirten Willams, ancak işlerin iyileşmekte olduğunu, toparlanmanın sürdürülebilir bir aşamaya girdiği konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Finansal krizde kaybedilmiş 8.8 milyon işin yüzde 40'ının geri kazanıldığını açıklayan Williams, ancak işsizliğin çok yüksek olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Williams, ilerleme sinyallerine rağmen, aşırı esnek para politikasının sürdürülmesinin gerektiğini, henüz teşvikleri geri çekme zamanı olmadığını söyledi.

Williams, Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı'nın Nisan ayında tarımdışı istihdamın Ekim'den bu yana en düşük artışını kaydettiğini açıklamasının ardından konuştu. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de tarımdışı istihdam Nisan'da 115 bin kişi arttı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise artışın 160 bin olacağı yönündeydi.