Advertisement

Altın, güne Yunanistan'ın hükümet oluşturmakla ilgili yaşadığı sorunun yarattığı endişe ile haftalık kayba yönelerek başladı, ardından JP Morgan'ın 2 milyar dolar zarar ettiği haberi ile kayıplarını genişletti.  Altın yılın en büyük haftalık kaybına hazırlanırken gümüş de bir yılın en kötü kayıp serisini yaşadı.

Spot altının onsu yüzde 0.7 düşüşle 1,582.41 dolar olurken Singapur saati ile 14.08'de 1,582.65 dolardan işlem gördü. Sarı metal bu hafta yüzde 3.6 düşüşe hazırlanıyor. Bu kayıp 16 aralık sonlu haftadan beri altının en çok kaybı olacak. Haziran teslimli altının onsu yüzde 0.5 düşüşle New York'ta 1,587.70 dolardan alıcı buldu. Gümüşün onsu ise yüzde 1 kadar kayıpla 28.7725 dolara gerilerken bu hafta için yüzde 5.2'lik kaybı zorluyor.  Yunanistan'daki siyasi krizin yatırımcıyı dolara yönlendirmesi ile altın fiyatları 9 mayıs tarihinde dört ayın düşüğü olan 1,580.13 seviyesine geriledi. 

Yunanistan'daki politik liderlerin görüşmeleri beşinci gününe girdi. Pasok lideri Evangelos Venizelos yeni bir seçim etabını ortadan kaldırmak için koalisyon hükümeti kurma konusunda diğer liderlere baskı yapmaya hazırlanıyor.

Dolar, üç ayın düşüğüne geirleyen euronun da içinde olduğu birçok majör para birimi karşısında yukarıda seyrediyor. JP Morgan Chase&Co., traderlarının bileşik işlemlerinde beklenmedik şekilde 2 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı. Baş yatırım ofisindeki kazanç ve kayıpların hepsi hesaplandığını bankanın ikinci çeyrekte 800 milyon dolar zarar edeceği tahmin ediliyor. Bankanın CEO'su Jamie Dimon, yatırım bürosundaki büyük başarısızlığın, sentetik kredi varlıklarından kaynaklandığını belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Mayıs 2012 Cuma, 15:38 Misafir diplerden alıp zirvelere taşıyacaklar. dibi gördüğünüzde alım yapın ve zirveleri bekleyin. sonra daha fazla kar hırsına kapılmadan satışınızı yapın. tekrar dipleri bekleyin. bu böyle devam edip gider. kimi avlar kimi avlanır. ama altın her zaman çağlar üstü bir yatırım aracı olmuştur her zaman.
11 Mayıs 2012 Cuma, 10:36 Misafir altının bu dönemde güvenli liman olarak normalde ralli yapması lazımdı,yani bir anlamda krizden beslenen bir yatırım aracıydı,sadece seyrediyoruz,en basit bir olumsuzluk karşısında bu kadar değer kaybetmesi ise aslında ne kadar güvenilmeyecek bir yatırım aracı olduğununda ispatı.yüksek fiyattan altını gazlayanlar şimdi ne kadar düşürebilirlerse düşürecekler ve sonra istediklerinde yine gaza yüklenip yukarı çekecekler,yukarı çekmek istediklerinde ise yine güvenli liman palavrasını yutturacaklar.