Advertisement

İşsizliğin yüzde 8.1'lerde seyrettiği ABD'de, Fed'in işsizliği aşağı çekmek iin daha fazla teşvik uygulamasına yönelik tartışmalar devam ediyor. Ancak Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, Fed'in büyük ihtimalle kredi krizinin sonucu olan Amerikan istihdam piyasasındaki hasarı telafi edemeyeceğini, mali politikanın ise bu piyasayı canlandırabileceğini söyledi.

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) ulaşabileceği maksimum istihdam seviyesi konusunda büyük belirsizlik içinde olduğuna dikkat çeken Kocherlakota, "FOMC'un, vergi politikası gibi istihdamı etkileyen faktörler üzerinde hiçbir etkisi yok" dedi.

Amerikan politika yapıcılar, nüfus ve düzenleme politikaları gibi parasal olmayan politikaların, fiyat istikrarı ile maksimum istihdamı sınırlama görevlerini yerine getirirken, kendilerini sınırladığını düşünüyor. Kocherlakota, yüzde 8.1 işsizlik oranıyla dahi Fed'in enflasyonu tetiklemeden ulaşabileceği maksimum istihdam seviyesine yaklaşmış olabileceğini belirtti.

"İstihdam, para politikasıyla erişilebilecek maksimum seviyede olsa bile, mali politikaların istihdamı yukarı çekebilecek çok daha fazla silahı var" diyen Kocherlakota, bu araçlardan birinin işverenlerin istihdam vergilerinde indirim yapmak olduğunu söyledi.

Kocherlakota, böyle bir hamlenin, işverenleri daha fazla işe alım yapmaya teşvik edeceğini savundu.