Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, aralarında ülkenin en büyük bankası Danske Bank A/S'nin de bulunduğu 9 Danimarkalı bankanın kredi notunu, kredi hesaplarındaki bozulma gerekçesiyle indirdi. Moody's, Danimarkalı bankaların kredi hesaplarının, borçlarını refinanse etmelerini zorlaştırdığını söyledi.

Reyting kuruluşunun dün yaptığı açıklamada, Danimarkalı bankaların faaliyetlerinin, varlık kalitesi ve düşük kâr baskılarıyla zayıflaştığı belirtildi.

Danimarka'nın en büyük bankası Danske Bank'ın mevduat kredileri notu 2 kademe birden indirilerek A2'den Baa1'e çekildi. Standard&Poor's Çarşamba günü daha erken saatlerde Danske Bank'ın kredi notunu A'dan A-'ye çekmişti.

Danske Bank, Moody's'in Danimarka'daki bankacılık sektörü hakkındaki "negatif görüşünü" anlamadıklarını belirterek, S&P'nin de not indiriminin gerekçelerini sorguladı.

Danske'nin yatırım genel müdürü Henrik Ramlau-Hansen, son aylarda Moody's ile yakın temasta bulunduklarının ve reyting kuruluşunun kendilerinin argümanlarını bildiğinin altını çizerek, "Bunların kredi notu değerlendirmesine yansıtıldığını düşünmüyoruz" dedi.

Danimarka'nın bankacılık sektörü, hâlen daha Avrupa'nın kıdemli kreditörlerin zararları paylaşmasını gerektiren tek çalışması olan 2010'daki teminat paketinden çıkmakta sıkıntı çekiyor. Ülke geçtiğimiz yıl emlak balonununun patlamasıyla resesyona girmişti.

Diğer yandan Moody's yakın zamanda İskandinavya'nın en büyük bankalarının kredi notunu düşürmüştü.