Advertisement

Denizbank'ın Rus Sberbank'a satış fiyatı 6.47 milyar lira olarak belirlendi. Bankanın satış fiyatı cari kur ile 2.82 milyar euro oldu. Satış işleminin Bankanın Türkiye, Avusturya ve Rusya'daki iştiraklerini kapsadığı belirtildi.

Satış işleminin yılın son çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Dexia CEO'su Pierre Mariani, "Denizbank'ın satışıyla hisse satışlarını önemli önemli bir aşamaya getirdik" dedi.

Sberbank CEO'su Herman Gref ise, Türkiye'nin Rus pazarı için son derece cazip nitelikte olduğunu belirtti.

Gref, "Türk bankacılık sektörünün büyüme potansiyeli son derece yüksek. Türkiye, bankacılıkta Avrupa'nın gelecek 15 yıldaki en cazip pazarı. Rusya ve Türkiye'de yüzde 43 artan ticaret, faaliyetimizi olumlu etkiler. Denizbank'ın alımı iki ülke ticaretine de olumlu katkıda bulunacak. Bu satınalma işlemi uluslrarası banka kimliğimizi güçlendirecek" dedi.

Gref, bu satınalma sonrası Denizbank'ın yönetiminin korunacağını belirtti ve "Rixos ile Ukrayna ve Rusya'da 2 milyar dolarlık proje planlıyoruz" dedi.

Sberbank CEO'su Gref, gelirlerin yüzde 5'lik bölümünün uluslararası operasyonlardan sağlanacağını sözlerine ekledi.

Gref, "Denizbank'ın yüzde 99.85'ini satın aldık. Satış fiyatı 6.479 milyar lira oldu. Yönetim değişmeyecek. Bu şartlarımızdan biriydi. Denizbank'a ödenecek fiyat özkaynakların 1.33 katı oldu" şeklinde konuştu.

Sberbank CEO'su Gref, Denizbank'ın isminin değişmesi konusunda henüz bir karar vermediklerini kaydetti ve "Denizbank Sberbank'ın en büyük satınalma operasyonu oldu" dedi.

Bu anlaşmadan sonra satın alma konusunda bir süre duracaklarını söyleyen Gref, "Grup entegrasyonu birkaç yıl sürer, bu sürede satınalma düşünmüyoruz. Karlılıkya yaşanan büyümeyi sürdüreceğiz. Denizbank'la Rus şirketlerinin Türk pazarındaki projelerine destek olacağız " şeklinde görüş bildirdi.

Dexia CEO'su Mariani ise, "2006'da piyasa şartları farklıydı. Denizbank hisse satışından 700 milyon euro zarar etmiş olduk" dedi ve satışın tamamlanması noktasında AB'den izin alınacağını da sözlerine ekledi.

Sberbank CEO'su Gref, "İlk görüşmede sadece fiyat görüşmüştük. İkinci görüşmede şansımız arttı. Faaliyet gösterilen tüm alanlarda organik büyüme sürecek. Denizbank'ın yurtdışı büyümesi noktasında ortak strateji oluşturacağız. BDT bölgesinde var olanla yetineceğiz. Henüz ortak planımız yok" dedi.

Gref, Denizbank'ı Borsa kotundan çıkarmayı planlamadıklarını sözlerine ekledi.