Advertisement

Bakır fiyatları, Çin'de imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) verisinin, hükümet teşviklerinin ekonomik yavaşlamayı tersine çevirmeye başlaması ile birlikte, imalat sektörünün Temmuz ayında daha yavaş bir hızda daralabileceğini işaret etmesi sonrası, son üç günde ilk kez yükseldi.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1.3 yükselerek ton başına 7,494 dolara kadar çıkmasının ardından, Tokyo saati ile 16:16'da ton başına 7,457.25 dolara geldi. Metal dün 7,359.75 dolara kadar inerek 28 Haziran'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Eylül vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek pound başına 3.3775 dolara geldi.

Çin'de HSBC Holdings Plc ve Markit Economics'in açıkladığı Çin öncü imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Haziran ayında 48.2 seviyesinde çıkmasının ardından, Temmuz ayında 49.5 seviyesinde gerçekleşti. Bu veri, konfirme edilmesi durumunda, Şubat ayından bu yana en yüksek seviye olacak. Ancak bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli emtia stratejisti Nick Trevethan, "PMI verileri önceki aya göre iyileşme gösterdi, ancak bu veri 50 seviyesinin altında olduğundan, heyecanlanmak için yetersiz" dedi.

Çin'de merkez bankası 6 Temmuz'da politika faizini, yılın ikinci çeyreğinde son üç yılın en yavaş büyümesini gösteren veri açıklanmadan önce, ekonomiyi canlandırmak için bir ayda ikinci kez düşürdü. Başbakan Wen Jiabao, ekonominin ivme kazanamadığı uyarısını yapmasının ardından, geçen hafta yaptığı açıklamada, istihdam durumunun daha "zorlu" hale geleceğini kaydetmişti.

Çin'in bakır ithalatı Mayıs ayında 301,900 ton olarak gerçekleştikten sonra, Haziran ayında 250,097 tona geriledi. Bu, Ağustos ayından bu yana en düşük düzeyi işaret ediyor. Kasım vadeli bakrı kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 0.2 yükselerek ton başına 54,500 yuana (8,537 dolar) çıktı.

Çinko ve kurşun Londra'da yükselirken, aluminyum, nikel ve kalay fazla değişmedi.

Kapat