Advertisement

İsviçre ekonomisi, ihracattaki azalma ve şirketlerin harcama kesintilerinin etkisiyle ikinci çeyrekte daraldı. İsviçre, dönemsel bazda yüzde 0.1 küçülerek, 2011'in 3. çeyreğinden bu yana ilk daralmasına işaret etti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini, İsviçre ekonomisinin yüzde 0.2 büyüyeceği yönündeydi. Ülke ekonomisi yıllık bazda ise yüzde 0.5 genişledi.

Euro Bölgesi'ndeki kötüleşme ve küresel büyümenin ihracat talebini azaltarak, şirketleri maliyetlerinde kesinti yapmak zorunda bırakması İsviçre ekonomisini zorluyor. İsviçre Merkez Bankası geçtiğimiz yıl deflasyon riskinden korunmak için franka tavan sınırlaması getirmişti.

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Thomas Jordan dün franktaki daha fazla değerlenmenin, ekonomi için ciddi risk teşkil edeceğini söyledi.

Büyüme verisinin şaşırtıcı olduğunu söyleyen Zuercher Kantonalbank'ın baş İsviçre ekonomisti David Marmet, yine de resesyon riski öngörmediklerini, ancak ikinci yarının, ilk yarıdan daha zayıf olacağını söyledi.

Frank, euro karşısında 1.2009 seviyesinden, dolar karşısında da 95.24 düzeyinden işlem gördü.