Advertisement

ABD'de konut başlangıçlarındaki yükselişin, International Business Machines Corp. ve Intel Corp.'tan gelen can sıkıcı bilanço rakamlarının önüne geçmesi üzerine New York Borsası yükseldi; Standard&Poor's 500 Endeksi 3. gününü de kazançla kapadı.

PulteGroup Inc. D.R. Horton Inc., konut inşaatçılarındaki rallinin etkisiyle yüzde 4.2'nin üzerinde değerlendi. Dean Foods Co., WhiteWave Foods Co.'nun halka arz başvurusunda bulunmasının ardından yüzde 13 primlendi. Intel, beklentinin altında 4. çeyrek brüt kâr oranları tahmini açıklaması sonrasında yüzde 2.5 düştü. IBM ise analistlerin tahminlerinin altında üçüncü çeyrek kazancı açıklaması üzerine yüzde 4.9 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 kazançla 1,460.91 puana çıktı ve bu haftaki kazançlarını yüzde 2.3'e genişletti. Dow Jones Endeksi yüzde 0.1'in altında artışla 13,557 puana yükseldi. Dow Jones'taki ağırlığı yüzde 11 olan IBM, bugün endeksten 80 puanın silinmesine neden oldu. ABD borsalarındaki işlem hacmi 6.3 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 5.1 üzerinde seyretti.

Konut fiyatlarının "hayret verici" olduğunu söyleyen Warren Financial Service'in yatırım genel müdürü Randall Warren, yavaş ortama rağmen kurumsal kazançların güçlü olduğunu, konut sektöründeki ilerlemeler artarsa, hisselerin de destekleneceğini belirtti.

Amerikan hisseleri, Ticaret Bakanlığı'nın keni konut inşaatlarının geçtiğimiz ay yıllık bazda yüzde 15 artışla 872 bin olarak gerçekleşerek Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyesine işaret ettiğini açıklaması sonrasında primlendi.