Advertisement

ABD endeks vadelileri, Microsoft Inc. ve General Electric Co.'nun tahminlerin altında satış açıklamasıyla düşerek, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin bir aydan daha fazla bir süredir kaydettiği en büyük haftalık kazancı kesebileceğinin sinyalini verdi.

Microsoft Corp. erken New York işlemlerinde analistlerin beklentilerinin altında kazanç verisi açıklamasıyla yüzde 2 geriledi. General Electric Co., 3. çeyrek gelirlerinin tahminlerin altında kalmasıyla beraber yüzde 1.8 değer kaybetti. Advanced Micro Devices Inc., yüzde 15'lik istihdam kesintisine gideceğini açıklamasıyla yüzde 1.9 yükseldi.

S&P 500 Aralık vadelileri New York saatiyle 07:24'te yüzde 0.3 düşerek 1,447.5 puana geriledi. Gösterge endeksi bu hafta yüzde 2 yükselerek, perakende satışların beklenenden fazla artması, sanayi üretiminin ve konut başlangıçlarının ekonomistlerin beklentilerini aşmasıyla birlikte Eylül'ün birinci haftasından beri en büyük haftalık kazancını kaydetmeye doğru ilerliyor. Dow Jones vadelileri 26 puan, yüzde 0.2, gerileyerek 13,461 puana indi.

Capital Spreads piyasa analiz lideri Angus Campbell, "Şirket kazançları biraz da olsa geri döndü, fakat genel büyüme ortamına baktığımızda bu beklenen bir şey" diyerek, bu haftanın çok güçlü geçtiğini ve piyasanın daha da yukarıya çıkması için destek sağladığını ifade etti.

Bloomberg News tarafından yapılan bir anketin tahmin medyanına göre bugün açıklanacak olan bir rapor, 2. el konut satışlarının Eylül ayında yüzde 1.7 düştüğünü gösterecek. Satışlar Ağustos ayında yüzde 7.8 yükselmişti.