Advertisement

Dünyanın satış bakımından en büyük restaurant zinciri McDonald's, ABD şubelerinde düşen satışlardan dolayı üçüncü çeyrek karının yüzde 3.5 gerilediğini açıkladı.

Illinois merkezli Oak Brook şirketinden yapılan açıklamaya göre, net gelir 1.51 milyar dolardan, hisse başı yaklaşık 1.45 dolar, 1.46 milyar dolara, hisse başı yaklaşık 1.43 dolar, geriledi. Döviz oranlarında yaşanan dalgalanma ise 3. çeyrekte net geliri hisse başına 8 cent düşürdü. Bloomberg tarafından toplanan 26 tahminin ortalaması hisse başına 1.47 dolarlık bir tahmin gösterdi.

Göreve Temmuz ayında gelen şirket CEO'su Don Thompson, bütçesine değer veren ABDliler'i cezbedebilmek için yeni "extra-value" menü yarattı. Bunun ardından ABD'deki mağazalarda son 13 aydaki satışların yüzde 1.2 artmasına rağmen, bu artış son 11 çeyreğin en yavaş artışı olarak göze çarptı. Consensus Metrix tarafından toplanan 21 tahmine göre analistler yaklaşık yüzde 1.7'lik bir artış bekliyorlardı.

UBS Securities LLC analisti David Palmer, ABD fast-food restaurantları arasında yükselen rekabetin "McDonald's'a pazarlama hataları konusunda daha az müsade tanıdığı"nı söyledi. Palmer, "1 Dolar Menü'sünün kaldırılması ve yerine öncü bir menünün getirilememesi McDonald's'ı, büyük rekabetçilerinin yükselen yenilik ve teklifleri karşısında hassas bıraktı" dedi.

McDonald's hisseleri New York saatiyle 08:05'te yüzde 2.7 düşerek 90.31 dolara geriledi. McDonald's bu yıl genelinde düne kadar yüzde 7.4 değer kaybetti.