Advertisement

Petrol, TransCanada Corp.'un Keystone boru hattını kapatarak ABD'ye ham petrol akışını kesintiye uğratması ve Ortadoğu'da yükselen tansiyonun küresel stoklarda azalmaya yol açacağı endişeleriyle ikinci haftalık yükselişine doğru ilerledi.

Fiyatlar, TransCanada Corp.'un bir "anormallikten" dolayı hattı 3 günlüğüne bakım amaçlı kapatmasıyla beraber yüzde 1'e varan artışlar yaşadı. ABD Hazine Bakanlığı'nda kıdemli bir terörle mücadele yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre İran üzerindeki nükleer program baskısı arttırılacak.

Stamford merkezli Tradition Energy analisti Gene McGillian, "Keystone boru hattındaki 3 günlük kesintiden dolayı biraz destek görüyoruz" dedi ve bunun bir parça da 93 dolarlık jeopolitik riskten kaynaklandığını ekledi.

Kasım vadeli ham petrolün varili New York saatiyle 09:51'de 59 cent, yüzde 0.6, artarak 92.69 dolara çıktı. Fiyatlar günün erken saatlerinde 93.05 dolara kadar yükselerek 10 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Vadeliler bu hafta yüzde 0.9 yükseliş kaydetti. 28 Haziran'dan bu yana ise toplam yükseliş yüzde 19 oldu.

Aralık vadeli Brent petrol ise 24 centlik artışla Londra merkezli ICE Futures Europe'da 112.66 dolara ulaştı.