Advertisement

-Altın haftalık düşüşü durduramıyor

Altın vadelileri, ABD ekonomisinin toparlanma işaretleri göstermesi ve ve Çin'in teşvik söylentilerini boşa çıkarmasıyla sarı metale güvenli liman olarak talebi düşürmesiyle geriledi ve ikinci haftalık kaybına doğru yol aldı.

Aralık vadeli altının onsu New Yrok saatiyle 10:08'de yüzde 0.4 değer kaybederek 1,737.40 dolara geriledi. Fiyatlar bu hafta genelinde yüzde 1.3 gerilerken, geçtiğimiz hafta bu düşüş yüzde 1.2 olmuştu.

-Petrol 2. haftalık yükselişi kaydediyor

Petrol, TransCanada Corp.'un Keystone boru hattını kapatarak ABD'ye ham petrol akışını kesintiye uğratması ve Ortadoğu'da yükselen tansiyonun küresel stoklarda azalmaya yol açacağı endişeleriyle ikinci haftalık yükselişine doğru ilerledi. Kasım vadeli ham petrolün varili New York saatiyle 09:51'de 59 cent, yüzde 0.6, artarak 92.69 dolara çıktı. Fiyatlar günün erken saatlerinde 93.05 dolara kadar yükselerek 10 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeyi görmüştü. Vadeliler bu hafta yüzde 0.9 yükseliş kaydetti. 28 Haziran'dan bu yana ise toplam yükseliş yüzde 19 oldu.

-Euro, zirvenin ardından zayıflamayı sürdürdü

Euro, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ülkesinin bir yardım istemek için baskı altında olmadığını söyleyerek borç krizinin daha da uzayacağı endişelerini arttırması sonrası dolar karşısındaki düşüşünü ikinci güne taşıdı. Euro, New York saatiyle 09:15'te dolar karşısında yüzde 0.1 gerileyerek 1.3059 dolara indi. Yen karşısında da yüzde 0.1 değer kaybeden euro, 103.52 yen oldu. Yen ise dolar karşısında çok değişmeyerek 79.28 yende kaldı.

-Borsa yarım saatte yön değiştirdi

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi özellikle son yarım saatte görülen alışlarla günü önceki kapanışa göre 418,18 puanlık yükselişle 70.774,02 puandan kapattı.

İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,59 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 1,7 milyar lira oldu. Endeks ikinci seansta ilk seans kapanışına göre ise 259,60 puan ve yüzde 0,37 oranında değer kazandı.

-ABD 2. el konutları beklendiği gibi çıktı

ABD ikinci el konut satışları Eylül ayında düşük arzın fiyatları yukarı doğru çıkarmasıyla son iki yılın en yüksek seviyelerine yakın kaldı. National Association of Realtors tarafından yapılan açıklamaya göre, ikinci el konut alımları yüzde 1.7'lik düşüşle yıllık 4.75 milyonluk orana gerilerken, Bloomberg tarafından yapılan anketteki görüşlere de paralel kaldı.

Bir yıl öncesine oranla fiyatlar, düşen stokların da etkisiyle 2005 yılından bu yana en büyük sıçramayı gerçekleştirdi. Muhtemel konut alıcıları rekor derecede düşük mortgage oranları ve düşük fiyatlardan yararlanırken, sektörün bir kaç yıldır süren düşüşünü toparladığına yönelik işaretlere katkıda bulundu. İstihdamdaki artış, daha kolay kredi imkanları ve hacizlerde yaşanan düşüş toparlanmayı hızlandırmak için püf noktalar olarak görülürken, konut sektörünün ekonomik büyümeye daha büyük katkıda bulunmasını sağladı.