Advertisement

ABD hisseleri, Microsoft Corp. ve General Electric'in tahminlerin altında kalan verileri ve Euro Bölgesi liderlerinin İspanya'ya yönelik bir yardımı Brüksel zirvesinde tartışmamaları sonrası düşerek gösterge endekslerine Haziran ayından bu yana en büyük düşüşü yaşattı.

Microsoft, tahmin edilenin altında kazanç açıklamasının ardından yüzde 2.9 değer kaybederken, General Electric yine beklentileri karşılayamayan 3. çeyrek sonuçlarıyla beraber yüzde 3.4 geriledi. McDonald's Corp., ABD'deki satışlarının yavaşlamasının sonucu olarak yüzde 4.5 değer kaybetti. Advanced Micro Devices Inc., yüzde 15'lik istihdam kesintisine açıklamasının ardından yüzde 17 geriledi.

Standard & Poor's 500 Endeksi dün tarihindeki en kötü bir günlük Borsa düşüşünün 25. yıl dönümünde New York saatiyle 16:00'da yüzde 1.7'lik kaybın ardından 1,433.19 puana geriledi. Böylelikle gösterge endeksinin haftalık kazancı yüzde 0.3'e gerilemiş oldu. Dow Jones ise 205.43 puan, yüzde 1.5, düşerek 13,343.51 puan oldu. Yaklaşık 7.3 milyar hissenin el değiştirirken, bu da 3 aylık ortalamanın yüzde 20 üzerinde oldu.

Prudential Financial Inc. piyasa stratejisti Quincy Krosby, "Piyasa çok hızlı gitmeyin diyor" diyerek, "İnsanlar, beklentilerin yeteri kadar düşürülmesinden sonra sürpriz pozitif kazanç haberleri bekliyorlar. Buna ek olarak Avrupa'daki problemlerin halledilmesi algısı hala var ve Avrupa burada ana risk" ifadelerini kullandı.