Advertisement

ABD tarihin en büyük kasırgalarından biri olan Sandy Kasırgası'nın ekonomiye etkisinin ölçülmesinin zor olacağının altını çizen Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi profesörlerinden Peter Morici, ancak ekonominin bazı alanlarının da fırtınadan yararlanabileceğini söyleyerek dikkat çekti.

Doğal afetlerin inşaat sektörüne güçlü bir destek sağlayabileceğini söyleyen Morici, Amerikalıların her zaman olduğu gibi bu felaketin altından da daha güçlü bir şekilde kalkacağını ve ekonomiyi daha iyi bir şekilde inşa edeceğini savundu.

Irene kasırgası 2011 yılında Atlantik kıyılarını vurarak, ekonomide 20 milyar dolarlık hasar bırakmıştı; ancak Sandy Kasırgası daha kötü sonuçlar doğurabilir.

İki günlük iş kaybıyla birlikte Sandy'nin emlak sektörü için daha büyük zarara neden olabileceğini öngören Morici, Sandy'nin ekonomiye ilk olarak 35-45 milyar dolarlık zarar verebileceğini söyledi.

Ancak Morici, Sandy Kasırgası'nın ardından girilecek yeniden inşa sürecinin, doğrudan özel harcamaları 15-20 milyar dolar artırarak, inşaat sektöründe büyük bir canlanmaye sebep olabileceğini anlattı.