Advertisement

Sanayi üretim verisinin ardından yatırımcıların Japonya Merkez Bankası'nın parasal genişleme önlemlerini artıracağı beklentilerinin artması ile yenin dolar ve euro karşısındaki kayıplarını silmesi arasında kalan Tokyo Borsası kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Satışlarının yarısını Kuzey Amerika ve Avrupa'da gerçekleştiren otomobil üreticisi Nissan Motor Co., günün erken saatlerinde yüzde 0.8 değerlenmesinin ardından yüzde 1 düştü. Kablo üreticisi Fujikara Ltd., kâr tahminini yarıya indirmesi üzerine yüzde 4.6 geriledi. Elektronik şirketi Sharp Corp., Apple Inc., Google Inc. ve Microsoft Corp. ile yatırım görüşmelerinde bulunduğu haberlerinin ardından yüzde 5.6 primlendi.

BOJ'un politika kararının öncesinde piyasalarda beklentiler ve endişelerin arasında duygu karmaşası yaşandığına dikkat çeken Tachibana Securities'in genel müdürü ve stratejisti Kenichi Hirano, Japon hisselerinin daha fazla teşvik önlemi beklentisiyle yükselmeye başladığını, ancak daha fazla hisse alımı için cesarete ihtiyaç olduğunu belirtti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 8,934.39 puana geriledi ve endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 8.3 altında seyretti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi erken saatlerde yüzde 0.6 kazanç sağlamasının ardından büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 740.17 puandan işlem gördü.