Advertisement

Industrial & Commercial Bank of China Ltd., ekonomik büyümenin 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesine rağmen kredi marjlarını koruyarak, Çin'in en büyük bankalarının, beklentilerin üzerinde kâr açıklamasına öncülük etti.

Çin'in en büyük 4 bankasının toplam kârı üçüncü çeyrekte yüzde 15 artışla 189 milyar yuana ulaşarak, ABD'deki en büyük 4 bankanın kârını 3'e katladı ve Bloomberg beklentilerini de yaklaşık yüzde 3 oranında aştı. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük bankası ICBC yüzde 15 artışla rekora işaret eden 62.4 milyar yuana ulaştı.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisindeki toplam kredilerin yarısını kapsayan ülkenin devlet kontrolündeki 4 bankası, merkez bankasının kredi ve mevduat faizleri arasındaki farkı daraltmasının ardından hükümetin, borçlananlara daha düşük faiz uygulaması baskılarına direndi. Ekonominin 7 çeyrek üst üste yavaşlamasıyla kâr sıkışması kötüleyebilir ve temerrütler artabilir.

Üçüncü çeyrek rakamlarının, "bu para basma makinaları" konusunda çok daha karamsar olunmaması gerektiğini gösterdiğini savunan Macquarie Capital Securities Ltd.'ın analistlerinden Victor Wang, bankalardaki kötü kredi oranları artsa ve net faiz marjları kaçınılmaz olarak düşse de, bankaların kredi portföylerini ve fiyatlama güçlerini yönetme konusunda yeterince iyi olduklarını söyledi.

ABD'nwin üçüncü tur parasal genişleme programını açıklamasının ve Çin'in varlık fonunun bu ay daha fazla hisse alacağını söylemesinin ardından Çinli bankaların hisseleri ralli yapsa da, bankalar rekor düşük değerlemelerden fiyatlanmayı sürdürüyor.

İlgili makale için tıklayınız...