Advertisement

Mali uçurum ve Avrupa'daki borç krizi endişesi ile dolar tırmanırken ETF'deki altın varlıklarının tüm zamanların yükseğine çıkması ile altın kazanç ve kayıp arasında dalgalanıyor.  

Spot altının onsu yüzde 0.2 yükseldikten sonra Singapur'da yerel saatle 14.09'da pek fazla değişim göstermeyerek 1,718.80 dolardan alıcı buldu. Dört günlük kazanç ağustos ayından beri en uzun kazanç serisi olacaktı. Kıymetli metal, dün 23 ekim tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,731.82 dolara değdi. Bloomberg verilerine göre ETF'deki altın varlıkları bir aydaki en çok çıkışı göstererek 2,591.995 ton oldu.

Federal Rezerv'in de aralarında olduğu merkez bankalarının Avrupa'daki krizin açtığı yaralardan dolayı ekonomilerini desteklemek adına adım atmaları ile altın bu yıl yüzde 10 yukarıda seyrediyor. ABD Başkanlık koltuğuna ikinci defa oturan Barack Obama, ocak ayında başlayacak 600 milyar dolardan fazla vergi artışı ve harcama kesintisi içeren bütçe açığını düşürmek için Kongre ile uzalşıya varma gerçeği ile yüzleşecek. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ise bölge krizinin Almnaya'yı etkilemeye başladığını vurguladı.

Devam ediyor...


İlgili makale için tıklayınız...

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Kasım 2012 Perşembe, 10:51 Misafir ya ne dedikleri belli mali uçurum altına yararmı zarar mı