Advertisement

Bakır fiyatları, Çin'de yeni liderliğin açıklanacağı Komunist Parti kongresinin başlaması ve Yunanistan'da parlamentonun yardım almak için gereken kemer sıkma paketini onaylamasının ardından son iki ayın en düşük seviyesinden yükseldi. Kurşun, çinko ve nikel de değer kazandı.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.5 yükselerek ton başına 7,644 dolara kadar çıktıktan sonra, Seul saati ile 12:45'te 7,620.25 dolara geldi. Bakır dün, ABD'de Ocak ayında başlayacak olan otomatik vergi artırımları ve harcama kısıntılarına yönelik endişeler ve Avrupa ekonomisindeki yavaşlamanın talebi azaltacağı beklentisi ile birlikte 7,563.25 dolar ile son iki ayın en düşük seviyesine inmişti.

Çin'de 10 yılda bir yapılan liderlik değişiminin duyurulacağı Komunist Parti kongresi,  yedi çeyrek üst üste yavaşlayan büyüme nedeniyle yetkililerin üzerinde ekonomiye destek için ilave teşvik baskılarının arttığı bir ortadmda, bugün başladı. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, kurtarma fonlarının alınabilmesi için gereken kemer sıkma paketinin onaylanması için parlamentoda yeterli desteği sağladı.

Seul'de Korea Exchange Bank Futures Co. metaller traderı Chae Un Soo, "Piyasa, Çin'de yeni lidrlerin ekonomiyi desteklemek için daha fazlasını yapacağı beklentilerine yapışmış görünüyor" dedi ve "Bu şu anda realiteden ziyade bir umut ve yeni yetkililerin daha fazla ne yapacağı izlenecek. Yunanistan'da kemer sıkma paketinin onaylanması da destek sağlıyor" şeklinde yorumda bulundu.

Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, kongrede delegelere yaptığı konuşmada, ekonomik kalkınmanın "dengesiz, koordinasyonsuz ve sürdürülemez" kaldığını söyledi ve "Bu zorlukların çok dikkatli bir şekilde üzerine gitmeli ve çözmek için çok çalışmalıyız" dedi.

Bakır kontratları New York Comex piyasasında yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.453 dolara çıkarken, Şubat vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda yüzde 1.6 düşerek ton başına 55,680 yuana (8,926 dolar) geriledi.