Advertisement

Avrupa hisse senetleri, dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de açıklanacak istihdam verileri öncesi, erken saatlerdeki kazançlarını geri verdi ve durgun seyrediyor. ABD endeks vadeli kontratları düşerken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Berkeley Group Holdings Plc, yılın ilk yarısında karının yüzde 45 arttığını açıklamasının ardından yüzde 5.8 değer kazandı. Alcatel-Lucent SA, Fransa'nın gösterge endeksinden çıkarılmasının ardından yüzde 1.9 düştü. Deutsche Telekom AG, son üç yılda ilk kez temettüsünü düşürmesinin etkisi ile yüzde 3.4 kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, erken saatlerdeki yüzde 0.3'lük kazancını geri vererek yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gösterdi ve Londra saati ile 08:28'de 278.92 puana geldi. Endeks bu hafta, ABD'de kanun yapıcıların mali uçurum sorununu çözeceklerine ilişkin iyimserlikle yüzde 1.1 arttı ve dün son 18 ayın en yüksek seviyesine çıktı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3'lük bir çıkış gerçekleştirdi.

ABD'de bugün açıklacak olan Kasım ayı tarım dışı istihdam verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan 90 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Haziran ayından bu yana en düşük seviye olan 85,000 artış göstermesi bekleniyor. Bu veri Ekim ayında 171,000 artmıştı. İşsizlik oranının ise yüzde 7.9'da kalması öngörülüyor. ABD Çalışma Bakanlığı, istihdam verilerini TSİ 15:30'da açıklayacak.

Almanya merkez bankası Bundesbank, bugün yaptığı açıklamada, borç krizinin Euro Bölgesi'ni resesyona düşürmesi ve yavaşlayan küresel büyümenin etkisi ile, Almanya'nın gelecek yıl için büyüme tahminini düşürdüğünü duyurdu.