Advertisement

Avrupa hisse senetleri, İtalya'daki lider değişiminin borçları azaltmaya yönelik çabalara zarar vereceği endişeleri ile birlikte son altı günde ilk kez düşerken, euro değer kaybetti. Emtia grubu ise, Çin'de fabrika üretimi ve perakende satışlar verisinin ekonomik toparlanmayı işaret etmesinin ardından yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeks Londra saati ile 08:10'da yüzde 0.2 aşağıda seyrediyordu. Endeks bu hareketi ile, 18 ayın zirvesinden gevşedi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 geriledi. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 yükseldi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, sanayi metallerinin öncülüğünde yüzde 0.3 yükseldi. Euro önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kaybetti.

İtalya Başbakanı Mario Monti, desteği kaybettiğini ve istifa edeceğini açıklarken, önceki Başbakan Silvio Berlusconi, Monti'nin bütçe sıkıntısını çözebilmek için yenide başbakanlık yarışına katılacağını belirtti. Çin'de fabrika üretimi ve perakende satışlar geçen ay, ekonomistlerin beklentilerinden daha iyi çıktı ve Mart ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Hong Kong'da RBC Investment Management (Asia) Ltd. Asya hisse senetleri müdürü Yoji Takeda, "Çin ekonomisinin kademeli toparlanma gösterdiğine ilişkin işaretlerle birlikte, hisse senetleri piyasalarında daha sürekli bir yükseliş görebiliriz," dedi ve "İtalya'da seçimler öncesi görülen siyasi manevralarla birlikte, Avrupa'da belirsizlikler var" şeklinde görüş bildirdi.

-TSİ 10:35'te güncellendi-