Advertisement

-ABD hisseleri 5 yılın zirvesinden geriliyor

ABD hisseleri, yatırımcıların inşaat izin verilerini fiyatlamasıyla 5 yılın zirvesinden düşüşe geçti.

Ocak ayında yaklaşık olarak 613,000 konutun inşaasına başlanarak Temmuz 2008'den bu yana en yüksek seviyeye çıkıldı ve Aralık'ın 608,000'lik oranından da yüzde 0.8 artış gerçekleşti. Konut inşaatlarının tamamı ise yıllık 890,000'e gerileyerek beklentilerin altında kaldı.

-Avrupa hisseleri 3 haftanın zirvesinden düştü

Avrupa hisseleri Deutsche Lufthansa AG ve RSA Insurance Group Plc gibi firmaların hissedarlara ödemelerinde kesintiye gitmesiyle 3 haftanın zirvesinden geriledi.
Stoxx 600 Endeksi Londra saatiyle 16:02'de yüzde 0.3 düşerek 289.11 puana geriledi. Endeks dün 29 Ocak'tan bu yana en yüksek seviyeye ralli yapmıştı. Gösterge endeksi bugün kaydettiği düşüşe rağmen ABD'li yasa yapıcıların bütçe konusunda bir uzlaşmaya varmasıyla yüzde 3.4 yükseldi.

-Petrol sert düşüyor

Bugün sona eren Mart vadeli WTI kontratı 2.17 dolar gerileyerek New York saatiyle 11:05'te 94.49 dolar oldu. Daha aktif işlem gören Nisan vadeli kontrat ise 2.13 dolar gerileyerek 94.97 dolardan işlem gördü. Vadeli kontratların işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 31 üzerinde gerçekleşti.

Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise 1.69 dolar gerileyerek Londra merkezli ICE Futures Europe'da 115.83 dolardan işlem gördü. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 2 altında kaldı.

-Altın, 6 ayın dibini gördü

Altın vadelileri, gelişen ekonomik göstergelerin varlık korumasına yönelik talepleri düşürmesinin ardından son bir yılın en uzun kayıp periyodunu genişleterek 6 ayın en zayıf noktasına kadar kaydı.

Nisan vadeli altının onsu gün içerisinde yüzde 1 düşerek 1,588 doları gördü ve 2 Ağustos'tan bu yana en zayıf noktaya geriledi, New York saatiyle 07:50'de ise 1,592.60 dolardan işlem gördü. Üst üste 5. seansta devam edecek bir düşüş Aralık 2011'den bu yana en uzun düşüş periyodu olarak gerçekleşecek.

-Merkel: 1.30 - 1.40 dolar arasındaki euro normaldir

Alman Şansölye Angela Merkel, döviz kurlarının manipüle edildiği iddialarını reddederek, euronun dolar karşısında şu anki oranının "normal" alanlar içerisinde olduğunu dile getirdi.

Berlin'de bugün konuşan Merkel, çalışan maliyetlerini kısma çabaları içinde olan güney Avrupa ülkelerinin euronun şu anki güçlü konumuna yönelik endişelerini anlayışla karşıladığını dile getirdi.

-ABD'de üretici fiyatları yükseldi

ABD'de üretici fiyatları endeksi Ocak ayında, yüksek gıda ve ilaç fiyatlarının etkisi ile, son dört ayda ilk kez yükseldi.

Üretici fiyatları endeksi, Aralık ayındaki yüzde 0.3'lük düşüşün ardından, Ocak ayında yüzde 0.2 yükseldi. Bloomberg News'un anketine katılan 74 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.3 artması bekleniyordu. Volatil gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek üretici fiyatları endeksi de yüzde 0.2'lik bir artış gösterdi.

-İspanya, bölgelerin piyasalara erişimini sınırlıyor

İspanya, görüşmelere yakın iki kişinin yaptığı açıklamaya göre 17 yarı özerk bölgenin tahvil satışlarındaki faizlere sınırlama getirerek piyasalara erişiminde limitler getirmeye hazırlanıyor.  

İspanyol hükümeti, bölgelerin ülke tahvilleriyle karşılaştırıldığında 100 baz puanlık farktan daha fazla faiz ödememesini hedefliyor. Katalonya'nın 2020 vadeli ve yüzde 4.95 faizli 1 milyar euroluk tahvillerinin hükümet tahvillerine olan farkı 314 baz puan.

-"BOJ 2013'te görülmedik parasal teşvik uygulayacak"

Japonya Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Yoshihisa Morimoto, deflasyonu sonlandırmak ve büyümeyi canlandırmak için yeterli adımın atıldığını düşünüyor olabileceğine işaret eden yorumlarda bulunarak, Japonya Merkez Bankası'nın bu yıl görülmedik oranda parasal teşvik uygulayacağını belirtti.

-Kısa vadeli dış borç % 23 arttı

Kısa vadeli dış borç stoku, 2011 yıl sonuna göre yüzde 23 oranında artışla 101 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası aralık ayına ilişkin ''Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri''ni açıkladı.