Advertisement

Fed politika yapıcılarından bazıları, daha fazla parasal genişlemenin riskleri ve faydalarının tartışıldığı bir ortamda merkez bankasının aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımının hızını değiştirmeye hazırlıklı olması gerektiğini dile getirdi.

Federal Açık Bütçe Komitesi'nin (FOMC) bugün açıklanan 29-30 Ocak toplantı tutanaklarına göre yetkililer, "Ekonomik görünüme cevap olarak veya tahvil alımlarının faydaları ve maliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik, komitenin varlık alımı hızında değişiklikler yapmaya hazır olması gerektiğinin altı çizildi."

Toplantı tutanakları, yasa yapıcıların Başkan Ben S. Bernanke'nin yüzde 7.9 işsizlik oranı olan ABD istihdam piyasasında "gözle görülür ilerleme" olmadığı müddet boyunca tahvil alımı programına destek olup olmamak konusunda bölündüklerini de gösterirken, bazıları varlık alımlarının erken kesilmesi gerektiğini bazıları da vaktinden önce teşviklerin durdurulmasının zararlı olabileceğini dile getirdi.

FOMC Ocak ayında gerçekleştirdiği toplantıda aylık 45 milyar dolarlık hazine tahvili ve 40 milyar dolarlık mortgage-destekli tahvil alımına devam kararı vermişti. Politika yapıcılar aynı zamanda "en azından" işsizlik seviyesinin yüzde 6.5'in üzerinde kaldığı ve enflasyonun yüzde 2.5'in altında devam ettiği sürece faiz oranlarını sıfıra yakın tutacaklarını da belirttiler.

Tutanaklara göre yetkililerden bazıları, şu an uygulanan politikanın faydaları ve zararlarını gözden geçirdiklerinde "Komite'nin istihdam piyasasında gözle görülür bir büyüme gerçekleşmeden varlık alımını zayıflatabileceğine veya sonlandırabileceğine karar vermek durumunda kalabileceğini" görüyorlar.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Şubat 2013 Cumartesi, 18:24 Misafir 2008 yilindan bu yana devam eden tahvi̇l alimlarinin yokuş bitmeden durdurulmasi anlişir değil, bundan sonra altin yerlerde sürünür, salça kutularinida altindan yaparlar:)
20 Şubat 2013 Çarşamba, 22:21 Misafir altın bakır olur herhalde şimdi.....