Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

(16:35'te güncellendi)

Bakır ve nikel fiyatları, Fed'in ABD'de ekonomik teşvikleri yavaşlatacağı endişeleri ve Çin'in emlak piyasasında artan fiyatları durdurmaya yönelik çabalarının ardından, Londra'da, bu yılın en düşük seviyelerine indi.

Dün açıklanan Ocakayı Fed toplantı tutanaklarına göre, bazı Fed politika yapıcıları, merkez bankasının, parasal genişleme olarak bilinen tahvil alım programının hızında değişiklik yapmaya hazır olması gerektiğini söyledi. Doların altı önemli para biriminden oluşan sepet karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi yükselişini beşinci güne taşıdı. Çin Başbakanı Wen Jiabao, lokal otoritelere, emlak piyasasındaki spekülasyonu durdurmaları için "kararlı" adımlar atma çağrısında bulundu. Euro Bölgesi'nde hizmet ve imalat sektörlerini birlikte gösteren bileşik satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Şubat ayında beklenenden daha hızlı daraldı.

RBC Capital Markets Ltd., bir raporunda, "Küresel talep için bekleyişler yumuşadı ve bir bütün olarak beklenti zayıfladı. Bu da, piyasayı, uzun dönemli hareketli ortalama seviyelerine dorğu düşüşlere duyarlı hale getiriyor" değerlendirmesinde bulundu. Raporda, nikelin metallerdeki düşüşe öncülük ettiği ve tüm emtia grubunun kırmızıda olduğu belirtildi.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 1 düşerek, yerel saat ile 12:35'te 7,877 dolara geriledi. Fiyatlar 24 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve 7,831 doalr civarındaki 200 günlük hareketli ortalama seviyesine yaklaştı. Mayıs vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 1.2 düşerek pound başına 3.5815 dolara geldi.

Çin ve ABD dünyanın en büyük iki bakır tüketicisi ve Bakır Geliştirme  Birliği, boru ve kablo yapımında kullanılan bakıra talebin yüzde 402ının inşaat sektöründen geldiğini kaydetti. Nikel paslanmaz çelik üretiminde kullanılıyor ve lavabodan, pencere ve kapı metal aksamına kadar çeşitli ürünlerin üretiminde bu metalden faydalanılıyor.

Nikel Londra'da, 27 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geriledikten sonra, yüzde 2.7 düşerek ton başına 16,710 dolara indi. Fiyatlar 16,917 dolar civarındaki 200 günlük hareketli ortalama seviyesinin altına düştü.

Doların güçlenmesi, emtianın alternatif yatırım aracı olarak cazibesini azaltıyor. LME tarafından izlelen bakır stokları 420,250 tona yükseldi ve bu yılki yükselişini yüzde 31'e çıkardı.

Salt Lake City merkezli hurda yeniden işleme kuruluşu Utah Metal Works Inc.'nin başkanı Mark Lewon, "Tüm dünyada depolarda yatan çok miktarda bakır var ve ülke ekonomileri daha hızlı büyüse bile, stokar yeterince hızlı düşmeyebilir" dedi.

Kalay, kurşun, çinko ve aluminyum, Londra'da, değer kaybetti.

(16:35'te güncellendi)