Advertisement

ABD endeks vadelileri yatırımcıların otomatik harcama kesintilerine hazırlanmasıyla gerilerken, bugün açıklanacak imalat ve tüketici harcamaları verileri de bekleniyor.

Groupon Inc. CEO'sunu kovmasının ardından New York işlemlerinde yüzde 4.4'lük ralli gerçekleştirdi. Palo Alto Networks Inc. gelir projeksiyonu yapmasının ardından yüzde 2 düşüş yaşadı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Mart ayı vadelileri New York saatiyle 07:41'de yüzde 0.5 düşerek 1,506.3 puan oldu. Dow Jones'da işlem gören vadeli kontratlar ise 52 puanlık kaybın ardından13,986 puana geriledi. ABD hisseleri dün işlemlerin son dakikalarında Senato'nun 85 milyar dolarlık harcama kesintilerini bir tasarıyla engelleyememesinin ardından kayıplarını sildi.

Zürih merkezli Vontobel Asset Management hisse ve emtia strateji direktörü Andreas Nigg, "Bir çok piyasa izleyicisi bütçe kesintilerinin devreye gireceğini bekliyorlardı. Yatırımcılar bugün herhangi bir yönde gerçekleşecek hareketler için ABD verilerini bekleyebilirler. ABD ekonomisinin yeterince ivmeye sahip olduğu görülüyor, ama zayıflayan bir makro zemin harcama kesintilerinin devreye girdiği bu dönemde endişe için neden oluşturuyor" ifadelerini kullandı.