Advertisement

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, birliğin şubat ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,52'lik artışla, 1 milyar 898 milyon 352 bin dolara ulaştığını belirterek, ''Eğer ülke olarak yükselişimizi sürdürmek, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak istiyorsak, teknolojiyi şirketlerimize adapte etmek ve ihracatımızı geliştirmek zorundayız'' dedi.

Gençoğlu, şubat ayı ihracat rakamlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, UİB ihracatının şubat ayında, iyi bir artış hızı yakalandığını, ilk iki aylık ihracatın da yüzde 3,27'lik yükselişle, 3 milyar 517 milyon 829 bin dolar seviyelerini gördüğünü belirtti.

Şubat ayı ihracatındaki olumlu trendin önümüzdeki aylarda da sürmesini beklediklerini ifade eden Gençoğlu, şunları kaydetti:
''İhracatımız, şubat ayında yüzde 7,52'lik artışla 1 milyar 808 milyon 352 bin dolara ulaştı. Bu yılki 21 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için iyi bir başlangıç yaptık. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın 'Türkiye ekonomisi 2012 yılında ihracat ile büyüdü' sözü ihracatçılara bir ivme kazandırdı. 2012'de Türk ihracatı, 2011 yılına göre yüzde 13,5 oranında önemli bir artış göstererek başarılı bir yıl geçirmiştir. Büyüyen ekonomi ile güçlenen, cesaretlenen ihracatçılar, aynı zamanda istihdam sağlayarak ve cari açığın azalmasına katkı koyarak da ekonomik istikrarın olumlu sonuçlarını rakamlara yansıttılar. Avrupa ve ABD'deki kırılgan ekonomilere rağmen ihracatın yükselen ülkesi olan Türkiye'nin yıldızı 2013 yılında da parlamaya devam edecektir.''

Gençoğlu, dünya ekonomilerinin daralmasına rağmen, Türkiye'nin alternatif pazarlara yönelerek yükselişini sürdürdüğüne belirterek, ''Eğer ülke olarak yükselişimizi sürdürmek, 2023 yılı hedeflerine ulaşmak istiyorsak, teknolojiyi şirketlerimize adapte etmek ve ihracatımızı geliştirmek zorundayız. Şirketlerimiz Aar-Ge ve inovasyona daha fazla kaynak ayırarak değişen ve gelişen ürünlerle rekabet gücünü artırmak zorundadır. Yaşadığımız teknoloji devrinde teknoloji üretemezsek, yenileşme sağlayamazsak 2023 hedeflerimizin zora girmesi kaçınılmazdır'' ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ''Türkiye'nin ihracatının geçen yıl yüzde 13,5 artarken AB'ye ihracatın yüzde 6 düştüğü'' açıklamasını anımsatan Gençoğlu, ''En önemli pazarımız konumunda olan AB ülkelerinde yaşanan ekonomik sıkıntılar, bizim ihracatımıza olumsuz yansıyabilirdi; ancak alternatif pazarlara yönelerek, AB'ye yaptığımız ihracat payı azalmasına rağmen, toplam ihracatımızı artırdık. Dünyadaki ekonomik değişimlere göre çok iyi yer alıp, bu değişimlere göre hareket ederek iyi konumlanmalıyız'' değerlendirmesinde bulundu.

-Ocak ayı ihracat rakamları

Gençoğlu'nun verdiği bilgiye göre, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), şubat ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 10 artışla 1 milyar 608 milyon 327 bin dolarlık ihracata imza attı. OİB'in 1 Ocak 2013 ile 28 Şubat 2013 tarihleri arası iki aylık ihracatı ise yüzde 3 oranında artarak 2 milyar 937 milyon 815 bin dolar seviyesine ulaştı. Geriye dönük bir yıllık ihracatı ise 16 milyar 920 milyon 379 bin dolar oldu.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği'nin (UTİB) şubat ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artış göstererek 105 milyon 535 bin dolar olarak gerçekleşti. UTİB'in geriye dönük bir yıllık toplam ihracatı da yüzde 9,29 artarak 1 milyar 235 milyon 721 bin dolara ulaştı.

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) ihracatı ise şubat ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,86 oranında bir yükselişle 45 milyon 61 bin dolara ulaştı. UHKİB'in son iki aylık ihracatı yüzde 23,57 oranında yükselişle, 93 milyon 240 bin dolar olarak gerçekleşti.
Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği'nin (UMSMİB) şubat ayı ihracatı ise 13 milyon 760 bin dolara ulaşarak, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,71 oranında yükseldi. UMSMİB, geçmiş dönem 12 aylık toplam ihracatını da yüzde 5, 11 artırarak 190 milyon 450 bin dolara çıkarttı.

Şubat ayında ihracatı yüzde 4,30 oranında artan Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) ise 5 milyon 9 bin dolar ihracat gerçekleştirdi. UYMSİB'in, 2013'ün ilk iki ayındaki ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artarak 11 milyon 73 bin dolar olarak gerçekleştirildi.

AA