Advertisement

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası politikalarına yönelik eleştirileriyle ilgili değerlendirmesinde ''Merkez Bankası Başkanı az konuşmalı. Bakın ABD Merkez Bankası başkanına... Birçok kesimden bana iletilen bir mesele olduğu için söylüyorum. Merkez Bankası Başkanı daha az, daha öz konuşsun'' dedi.

İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla temaslarda bulunmak üzere beraberindeki Türk ihracatçı ve girişimcilerle Suudi Arabistan'ın Cidde kentine gelen Bakan Çağlayan, gazetecilerle sohbet toplantısı düzenledi ve soruları yanıtladı.

Merkez Bankası Başkanının çok daha az konuşması gerektiğini vurgulayan Çağlayan, ''Bakın ABD Merkez Bankası Başkanına... Birçok kesimden bana iletilen bir mesele olduğu için söylüyorum. Merkez Bankası Başkanı daha az daha öz konuşsun'' ifadesini kullandı.

''Merkez Bankası'na söylüyoruz intikal geç oluyor'' diyen Çağlayan, MB'nin para arzını kısıtladığını, yatırım ve ödemelerde sıkıntı yaşandığını anlattı ve şöyle devam etti:
''Reel faizlerde sıfır noktasındayız büyük bir başarı. Tüketim olmayan bir ülkede yaşanabilir mi? Merkez Bankası bağımsız, ama ne olur mesajlarımızı zamanında alabilse Merkez Bankası. Bu işin sorumluluğu bizde, hesabı biz veriyoruz. Plaketten memnun oluyorum, verme amaçlarını bilerek söylüyorum. Merkez Bankası enflasyon hedefini tutturamadığında gelip Bakanlar Kurulu'nda hesap veriyor.
Merkez Bankası başkanının çok daha az konuşması gerekiyor. Ben siyasetçiyim. Hesap sorulan bir mevkideyim ve konuşmam gerekiyor.

Bizim büyümeden korkmamamız gerekiyor. Türkiye'nin daha fazla yatırıma istihdama ihtiyacı var. Yani dozajı iyi ayarlamalı Merkez Bankası.''

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Mart 2013 Pazartesi, 14:50 Misafir 01:49 haklısın merkez bankası nihai olarak parasal istikrar peşinde fakat son zamanlardaki açıklamalardan da bilindiği üzere finansal istikrar da gözetilmek zorunda. konunun siyaset kısmı her zaman büyüme isteyecektir mikro iktisatta buna fayda maksimizasyonu diyoruz. yüksek büyüme yüksek oy demek. fakat meselenin istikrarlı büyümesi ile ilgili olarak merkezin aldığı kararlar çok doğru. ayrıca kaliteli mal üretilmesi konusunda da katılıyorum arkadaşlara. merkezin dolar rezervini artırmak istediği de biliniyor şok durumlarında esnek olabilmek için gerekli bu da. burada bağımsızlığa müdahale var
04 Mart 2013 Pazartesi, 03:24 Misafir 09.36 piyasadan döviz alırsan tl değer kaybeder. bilakis tl değerli. mb döviz alarak tl'nin değerini dengeliyor. doğrusunu öğren sonra da doğru yaz lütfen.
04 Mart 2013 Pazartesi, 01:49 Misafir merkez bankasi başkani orda bostancibaşi değil ne yaptiğini bilen. ekibine güvenen profesyonel biri bence çağlayanin rekabetten anladiği tek şey düşük tl. arkadaş malını kaliteli yap.marka oluştur japonya almanya gibi avrupanın zaten dibindesin tl kurunda euro karşısında 1.7'lerden 2.35'e gelmiş daha ne istiyorsun avantajlı durumdasın. ihracat yapıcaz diye tl yi kepaze etmeyin lütfen!!