Advertisement

(16:20'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin hükümetinin fiyatlardaki artışları durdurmak için emlak piyasasını daha da sıkılaştırması ve hizmet sektöründeki büyümenin yavaşladığını gösteren veri sonrası, Çinli emlak şirketlerinin 2008 yılından bu yana en hızlı düşüşünü göstermesiile birlikte, değer kaybetti. Macaristan para birimi forint euro karşısıdna son beş haftanın en düşük seviyesine indi.

Poly Real Estate Group Co., Şanghay Hisse Senedi Borsası Emlak Endeksi'nin yüzde 9.3 düşmesinin ardından 3.5 yılı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük aluminyum üreticisi United Co. Rusal, üretimi düşürme planları ile birlikte, Moskova2daki işlemlerde rekor seviyesini görmeye yönlendi. Polonyalı kimyasal ürün şirketi Ciech SA, zararının artması sonucu, 16 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Forint euro karşısında, merkez bankasının ekonomiyi desteklemek için Döviz rezervini kullanabileceğini açıklamasının ardından euro karşısında yüzde 0.6 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.1 düşerek, LOndra saati ile 13:10'da 1,041.78 puana indi.  ve düşüşünü ikinci güne taşıdı. Çin'de Kabine, 1 Mart'ta, bazı kentlerde, ikinci konut için mortgage kredilerinde ön ödeme ve faizlerin artırılmasını istedi ve satışlarda vergi kontrollerinin daha sıkılaştırılması talimatı verdi. Bunun yanında, Çin'de hizmet sektörü, dün açıklanan veriye göre, Şubat ayında, Eylül'den bu yana en yavaş artışını gerçekleştirdi. Çin'de yasama organı üyeleri yıllık toplantı için yarın biraraya gelmeye hazırlanıyor.

Seul'de KB Asset Management Co. fon yöneticisi Kim Dae Young, "Daha sıkı emlak politikaları nedeniyle Çin'de ekonomik toparlanmanın daha önce düşünüldüğü kadar güçlü olmayacağına ilişkin endişeler, yatırımcıları karlarını realize etmeye yöneltiyor," dedi ve "Çin'de yarın başlayacak olan yıllık Ulusal Halk Kongresi öncesi piyasa bir miktar temkinli. Bu toplantı sırasında hükümet genellikle ekonomik hedefleri açıklıyor" şeklinde görüş bildirdi.

(16:20'de güncellendi)