Advertisement

(17:50'de güncellendi)

Hisse senetleri, Çin'in büyüme hedefini devam ettirmesi ve merkez bankalarının ekonomilerini desteklemek için teşviklere devam edeceği beklentileri ile ralli yaptı ve bunun sonucu, Dow Jones Endeksi rekor seviyeye çıktı. Metaller de değer kazandı. ABD Hazine tahvilleri düşüşünü ikinci güne taşırken, dolar önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında zayıfladı.

Dow Jones Endeksi yüzde 0.7 yükselerek, New York saati ile 09:49'da, 14,221.95 puana çıkarken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi son dört yılın en yüksek seviyesine sıçradı ve Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi, dün Ağustos 2011'den bu yana en büyük kaybını yaşadıktan sonra bugün yüzde 2.3 yükseldi. 24 emtiayı içeren S&P GSCI Endeksi, petrolün dün varil başına 90 doların altına düşmesinin ardından yükselmesi ile birlikte, yüzde 0.7'lik bir çıkış gösterdi ve dört günlük düşüşünü tersine çevirdi. İtalya ve Portekiz tahvilleri ralli yaptı.

ABD hisse senetleri, 1930'lardan bu yana görülen en kötü ayı piyasasının ardından, perakendeciler, bankalar ve imalatçıların öncülüğünde gerçekleşen ralli ile birlikte yaklaşık 10 trilyon dolar değer kazandı. Dow Jones Endeksi'nin 9 Ekim 2007 tarihindeki zivesini aşması 65 ayın üzerinde bir zamanı aldı. Bu, internet balonundan sonra görülen toparlanmadab bir yılı aşkın daha hızlı bir hareketi işaret ediyor.

Paris'te Lutetia Capital eş CEO'su Fabrice Seiman, "Parasal gevşeme hisse senedi piyasalarının temel yönlendiricisi durumunda," dedi ve "Bu genişlemeci politikalar geri çekildiği zaman, sadece kademeli bir geri çekilme olacak. Hisse senetleri şu anda sermaye değerlemesi sağlıyor, ancak temettü getiriniz de var" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de hükümet bugün Ulusal Halk Kongresi'nin açılışında, büyüme hedefinin bu yıl yüzde 7.5 olarak devam ettirileceğini ve mali harcamaları yüzde 10 artırmayı planladığını kaydetti. Avrupa Birliği Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, dün yaptığı açıklamada, Avrupalı maliye bakanlarının gelecek ay, İrlanda ve Portekiz'e, kurtarma kredilerini geri ödemede daha fazla zaman verebileceğini söyledi.

Euro Bölgesi hizmet sektörü Şubat ayında, bugün açıklanan verilere göre, ilk açıklanandan daha az daraldı. Ayrıca Euro Bölgesi'nde perakende satışlar Şubat ayında son üç yılın en hızlı artışını gösterdi. Bugün ABD'de açıklancak olan hizmet sektörü verisinin hafifçe düşmesi, ancak sektörde genişlemenin devam etmekte olduğunu göstermesi bekleniyor.

(17:50'de güncellendi)