Advertisement

CSI 300 Endeksi'nin son 2 yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından Pekin Hükümeti'nin 2013'e ait ekonomi hedeflerini açıklamasıyla Çin Borsası sıçradı.

China Minsheng Banking Corp., dün 2008'den bu yana en sert düşüşünü yapması sonrasında bugün yüzde 4 primlendi. Kangmei Pharmaceutical Co., sağlık harcamalarındaki artış beklentisiyle ilaç üreticilerindeki kazançlara öncülük etti. Çin, ekonomik büyüme hedefini y üzde 7.5 olarak korurken, yüzde 3.5 ile daha düşük enflasyon hedefi benimsedi. Çin'de emlak hisseleri endekslerinden biri yüzde 0.6 gerileyerek dünkü yüzde 9.3'lük düşüşünü genişletti.

CSI 300 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 2,580.41 puana, Şanghay Bileşik Endeksi de yüzde 1 artışla 2,295.13 puana çıktı. Hang Seng China Enterprises Endeksi dün yüzde 2.1 düşmesinin ardından bugün yüzde 0.1 tırmandı.

Yeni hükümetle birlikte yeni politika ve reformların da gelmesini beklediklerini dile getiren Central China Securities Holdings Co.'nun stratejistlerinden Zhang Gang, hükümetin hedelerinin beklenti dahilinde olduğunu, borsanın da dün çok fazla düşmesinden ötürü bugün bir miktar geri alımın görüldüğünü söyledi.

CSI 300 Endeksi dün hükümetin emlak fiyatlarının soğutulmasına yönelik önlemlerin sıkılaştırılmasını talep etmesi ve ülkenin hizmet büyümesinin yavaşlamasıyla yüzde 4.6 kayıpla Kasım 2010'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti. Endeks bu yıl yüzde 2.3 yukarıda seyrediyor ve 12 aylık tahmini kazançlarının 10.3 katından işlem görüyor.