Advertisement

Kriz kahini lakaplı ekonomist Nouriel Roubini, parasal genişlemenin kısa vadeli yarar sağlayabileceğini, ancak uzun süre devam ederse maliyetin "çok ağır" olabileceğini söyledi.

Parasal genişleme özel ve kamu sektörlerinde kaldıraçlardan kurtulmayı çok uzun süre ertelerse bunun finansal kuruluşlar, hane halkı, şirketler ve hükümetlerden bir "zombi ordusu" yaratacağını söyleyen Roubini, hisseleri şişirmenin yalnızca kısa vadede işe yaradığını savundu. Roubini, daha önce de "zombi ordusu" nitelemesini kullanmıştı.

Roubini, beklenen enflasyonun artırılması vasıtasıyla reel faizlerin düşürülmesinin, nihai surette enflasyon beklentilerini tetikleyeceği konusunda uyardı.

New York Üniversitesi ekonomi profesörü Roubini de kur savaşlarının aslında "parasal genişleme savaşı" olduğu görüşüne katılarak, "İhracatı desteklemek için doları zayıflatmak, diğer merkez bankaları da aynı parasal genişlemeyi uyguluyorsa işe yaramaz; bu da sıfır kazançlı bir oyuna dönüşür" yorumunda bulundu.

Parasal genişlemeden çıkışın alengirli bir iş olabileceğinin altını çizen Roubini, hızlı yapılırsa faizlerin sıçrayarak toparlanmayı boğabileceğini söyledi ve "Aşırı enflasyonun ortaya çıkabilir ya da bankalar risk ödülünü yetetersiz bulursa kredi büyümesinin yavaşlayabilir" dedi.

Kriz kahini, sonuç itibariyle bu politikaların giderek daha alışılmadık hâle gelerek kısa vadeli etkilerine ilişkin netliği yitirdiğini, bunun da istenmeyen ve uzun vadeli "ciddi sonuçlar" doğurabileceğini vurguladı.