Advertisement

İtalya tahvilleri, Avrupalı maliye bakanlarının bütçe politikalarının gevşetilmesine yeşil ışık yakmalarından güç buldu

İtalya tahvilleri, Avrupa Birliği (AB) maliye bakanlarının, büyümeye destek verebilecek daha gevşek bütçe politikaları için yolu açmasının ardından, son üç günde ilk kez değer kazandı ve Avrupa'nın en borçlu ülkelerinin tahvillerinde görülen yükselişlere öncülük etti.

Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Euro Bölgesi perakende satışlar verisinin beklenenden çok daha iyi çıkmasının ardından güvenli liman niteliğindeki varlıkalra talebin azalması sonucu değer kaybetti.  Avrupa Birliği Parasal İşlerden Sorumlu Komiseri Olli Rehn, dün Brüksel'de yaptığı açıklamada, ekonomik zorlukların, aşırı açıkların düzeltilmesi için koyulan son tarihlerin gözden geçirilmesini gerektirecek bazı durumları makul hale getirebileceğini söyledi. Küresel hisse sentleri ve emtia grubu, dünya genelinde emrkez bankalarının ekonomilerini desteklemek için teşvikleri uygulamaya devam edeceği beklentisi ile ralli yaptı.

Londra'da  UniCredit SpA sabit getirili menkul kıymeler stratejisti Chiara Cremonesi, "Bugün daha genel bir risk alma havası var," dedi ve AB maliye bakanlarının Brüksel'deki toplantısını işaret ederek, "Bu toplantının da etkisi olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 11 baz puan ya da 0.11 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 09:052te yüzde 4.77 seviyesine indi ve 25 Şubat'tan bu yana en keskin düşüşünü gösterdi. Kasım 2022 vadeli yüzde 5.5 faizli tahvillerin fiyatı, 0.84 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 8.40 euro yükselerek 106.010'a çıktı.

Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici, "Liderler resesyona kemer sıkmayı eklemek istemiyor," dedi. Avrupa Komisyonu, geçen ay, Euro Bölgesi ekonomisinin 2013 yılında yüzde 0.3 daralacağı ve böylece, 1999'dan bu yana ilk kez iki yıl üst üste daralma göstereceği tahmininde bulunmuştu.