Advertisement

Euro Bölgesi hizmet üretimi Şubat ayında beklenenden daha az daralırken, bölge ekonomisinin resesyondan toparlanmaya başlamış olabileceği sinyallerine yenisini ekledi.

Londra merkezli Markit Economics tarafından satın alma yöneticileri baz alınarak hazırlanan ve bugün açıklanan rapora göre Ocak ayında 48.6 olan endeks Şubat ayında 47.9'a geriledi. Bu rakam, 21 Şubat'ta açıklanan 47.3'lük tahminden daha düşük bir daralma olduğunu gösterdi. Bugün açıklanan bir başka rapora göre ise Euro Bölgesi perakende satışları Ocak ayında son 3 yılın en sert yükselişini gerçekleştirdi.

Euro Bölgesi'nde yaşanan resesyon, ekonominin 4. çeyrekte neredeyse 4 yılın en kötü performansını gerçekleştirerek yüzde 0.6 daralmasının ardından derinleşti. Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan 21 ekonomiste göre gayrısafi yurtiçi hasıla (GSYH) Euro Bölgesi'nde bu yılın ilk 3 aylık periyodunda düşüş göstererek, 2. çeyrekte tekrar toparlanmaya geçecek.

Markit şef ekonomisti Chris Williamson, hazırladıkları raporda "Bölge, geçtiğimiz yılın son bölümünde yaşanan yüzde 0.6'lık daralmayla karşılaştırıldığında bu yılın ilk çeyreğinde GSYH'de çok daha az bir gerileme yaşayacak. İlerisi için görünüm genel olarak Almanya'nın, Fransa, İtalya ve İspanya'dan gelen zayıflığı nasıl dengeleyeceğine bağlı olacak" yorumunda bulundu.