Advertisement

Dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'in en büyük bakır üreticisi Jiangxi Copper Co.'nun başkanı  Li Baomin, bakırın bu yıl, kablo ve boru yapımında kullanılan metalin tüketiminin Çin'de artması ile birlikte, yükselebileceğini kaydetti.

Jiangxi merkezli şirketin başkanığa terfisi dün Beijing'de açıklanan Li, Çin'de talep büyümesine ilişkin bir tahmin vermediği değerlendirmesinde, "Talep artış ivmesi, kentleşmenin genişlemesi ile birlikte güçlü," dedi ve "Küresel bakır piyasasının dengede olması bekleniyor" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de kullanılan bakır, Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, bu yıl yüzde 8 sıçrayarak rekor seviye olan 8.833 milyon tona çıkacak ve küresel talebi artırarak, 6,000 tonluk ürün açığı yaratacak. 2012 yılında 126,000 tonluk fazla vardı. Metal geçen ay, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 4.3 düştü ve bu yılki kazançlarını geri verdi.

Li, bugün Beijing'de, Ulusal Halk Kongresi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bakırın bu yıl, ortalaması 8,100 dolar olmak üzere, ton başına 8,000 dolar ile 8,300 dolar arasında işlem görebileceğini söyledi. Üç ay vadeli bakrı kontratları, LME'de, yüzde 0.6 yükselerek, Beijing saati ile 19:28'de ton başına 7,768.25 dolar seviyesindeydi.

Li, Jiangxi'nin bu yıl 1.22 milyon tona kadar rafine bakır üretimi yapabileceğini, üretimin geçen yıl 1.2 milyon ton seviyesinde gerçekleştiğini kaydetti. Li, ayrıca, ihracatın Şanghay ve Londra arasındaki fiyat farkına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Citigroup Inc. analisti David B. Wilson, dğnkü raporunda, Çin'de bakır fazlasının geçen yıl 1 ila 1.5 milyon ton olduğunu ve bunun, depo stokları olarak kaydedilen 600,000 tonun çok daha üzerinde olduğunu belirtti.