Advertisement

Altın fiyatlarının 2011 yılında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinden gevşese dahi altın biriktiren yatırımcılar, metalin beş ay üst üste düşmesi ve 1997'den bu yana en uzun süreli aylık düşüş serisini gerçekleştirmesi ile birlikte, şimdilerde exchange traded fonlardaki (ETF) varlıklarını boşaltıyor.

Yatırımcılar, fiyatların 21 Şubat'ta ons başına 1,555.55 dolar ile yedi ayın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, ETF varlıklarının 20 Aralık^ta rekor seviyeye çıkmasından bu yana, değeri 6.7 milyar dolar olan 132.5 ton altın satışı yaptı. ETF'lerdeki altın varlıkları, fiyatların Eylül 2011'deki rekor seviye olan 1,921.15 dolardan yüzde 21 düşmesine karşın, Aralık ayına kadarki dönemde, yedi ay üst üste artış göstermişti.

Altın, ABD'den Çin'e, ülkelerin ekonomilerini desteklemek için daha fazla adım atacaklarına ilişkin taahhütleri ile birlikte, son 12 yıl boyunca her yıl değer kazandı ve en azından 70 yılın en uzun süreli 10 yıllık çıkış serisini gerçekleştirdi. Metal öte yandan, 1991 yılından bu yana en kötü yıl başlangıcı performansı gösterdi ve hisse senetleri, ekonomilerin iyileşmekte olduğu yolundaki iyimser havanın etkisi ile son dört yılın zirvesinin yalnızca yüzde 1.1 uzağında. Goldman Sachs Group Inc., 25 Şubat'ta yaptığı değerlendirmede, altının çevriminin muhtemelen ters yöne döndüğünü kaydetti ve dört gün sonra, Credit Suisse Group AG, boğa hareketinde pozisyonlardan çıkmanın başladığını belirtti.

Londra'da, Rusya'nın en büyük ikinci bankasının bir birimi olan VTB Capital'im emtia stratejistlerinden Andrey Kryuchenkov, "altındaki boğa hareketi açık bir şekilde bitti," dedi ve "Fiyatlar 2,000 dolar seviyesinin altında yatay seyrettiği zaman, alımlar azalmıştı. Ancak insanlar orada durup bekliyorlardı, zira bu iyiydi. Portföyünüzde güvenli bir varlık var ve kimse likide etmiyor. Eğer diğer yerlerde daha yi getiri görürseniz ya da makroekonomik durum iyileşirse, nakite döner ve paranızı başka yere koyarsınız" değerlendirmesinde bulundu.

ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, geçen yıl 275 ton arttıktan sonra, dün 2,500 tona düştü ve 13 Eylül'den bu yana en düşük seviyesine indi. Barclays Plc'nin tahminine göre, yatırımcılar bu yıl ve gelecek yıl 150 ton altın alabilir. Altın Londra saati ile 11:52'de ons başına 1,582.54 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Bu, Ocak ayının başından bu yana yüzde 5.5'lik düşüşü işaret ediyor.

Hükümet kayıtlarınının geçen ay gösterdiği üzere, milyarder yatırımcı George Soros, dünyanın en büyük altın ETF'si SPDR Gold Trust'taki payını dördüncü çeyrekte yüzde 55 azalttı. SPDR'deki en büyük yatırımcı olan John Paulson ise payını değiştirmedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
05 Mart 2013 Salı, 19:55 Misafir altın almayın, hurda demir,teneke daha değerli.....
05 Mart 2013 Salı, 19:19 Misafir günaydın 3 ay önce söyledim fiko altın bitti!!!!!!!!!!!'u
05 Mart 2013 Salı, 19:03 Misafir sarı teneke onun adı altın değil.....