Advertisement

ABD Hazine Bakanlığı'nın en üst düzey uluslararası yetkilisi Lael Brainard, Group of Seven (G-7) ülkelerini döviz kurunu belirlemekten uzak durmaya çağırdı ve oranların piyasalar tarafından belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, piyasalara müdahalenin verilerle zamanında ortaya konulması gerektiğini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanlığı uluslararası ilişkiler müsteşarı Brainard, "G-7, volatilite ve düzensiz hareketlerin rüşvet ve yolsuzluk doğurabileceği durumlar dışında Döviz kurunun serbest hareket etmesi yönünde söz verdi. Bunun yanında G-7 üyeleri döviz kurlarını hedef almayacakları vaadinde bulunarak yerel parasal ve mali politikaları yalnızca yerel araçlarla ve yerel objektifler için kullanacaklarına dair söz verdiler" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Moskova'da G-20 toplantısı için bir araya gelen küresel finans liderleri yaptıkları açıklamada Japonya'nın parasal teşvikte bulunması için sebeplerinin olduğunu fakat yetkililerin yenin değerini düşürmeye yönelik açıkça hedeflemede bulunamayacaklarını ifade ettiler. Japon yetkililer ise bilerek paralarına değer kaybettirdikleri iddialarını redderek, zayıflayan yenin ekonomiyi toparlamak için uygulanan politikaların bir yan etkisi olduğunu belirttiler.

Brainard, Washington'da yaptığı açıklamada "Küresel rekabetin tekrardan güçlenmesi için bütün G-20 üyelerinin verdikleri döviz kuruna dokunmama sözünü rekabet amaçları dolayısıyla yerine getirmeleri gerekiyor" yorumunda bulundu.