Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de hizmet sektörünün son 1 yılın en hızlı büyümesini kaydetmesi ve merkez bankalarının teşvik önlemlerini sürdüreceğine dair iyimserliğin etkisiyle Tokyo Borsası yükseldi; Topix Endeksi 2008'den bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

Satışlarının yüzde 44'ünü Kuzey Amerika'da kaydeden Honda Motor Co. yüzde 2 primlendi. Televizyon üreticisi Sharp Corp, Samsung Electronics Co.'nun yapacağı olası yatırımı değerlendirmesiyle yüzde 14 yükseldi. Vinç üreticisi Tadano Ltd., Iwai Cosmo Securities Co.'da notunun yükseltilmesinin ardından yüzde 7.5 değerlendi.

Topix Endeksi yüzde 1.2 kazançla 1,000.19 puana çıktı. Değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hissenin değer kazandığı endeks, 3 Ekim 2008'den bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.6 artışla 11,871.66 puana yükseldi ve endeksteki işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 21 altında seyretti.

Herkesin yükseliş beklemesinden ötürü bir miktar endişeli, ancak ralliye ayak uydurmak zorunda olduğunu söyleyen DIAM Co.'nun portföy yöneticisi Kuninobu Takeuchi, ABD'den gelen hizmet verisinin çok iyi olduğunu belirterek, Japonya Merkez Bankası'nın da Nisan'da sıradışı parasal genişleme açıklayacağını öngördü.

Topix Endeksi 14 Kasım'dan bu yana yeni hükümetin deflasyonu sonlandırmak için daha cesur politikalar uygulayacağı iyimserliğinden beslenerek yzüde 37 tırmandı. Endeks, defter değerinin 1.2 katından işlem görüyor.