Advertisement

Kore Merkez Bankası da, altının 1991'den bu yana yıla en kötü başlangıç yapmasına ve milyarder yatırımcı George Soros'un dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) payını azaltmasına karşın, altın varlıklarını artırmada Rusya ve Kazakistan'a katıldı.

Kore Merkez Bankası, bugün yaptığı açıklamada, Şubat ayında 20 ton altın alımı ile rezervlerini yüzde 24 artırarak 104.4 tona çıkardığını duyurdu. Varlıklar değer olarak 1.03 milyar dolar artarak, geçen ayın sonu itibariyle, 4.79 milyar dolara ulaştı. Açıklamada, bu tutarın, Banka'nın toplam uluslararası rezervlerinin yüzde 1.5'ine denk geldiği belirtildi.

Rusya ve Kazakistan altın rezervlerini Ocak ayında artırdı ve bu hareket ile birlikte, varlıklarını dört ay üst üste artırmış oldu ve Dünya Altın Konseyi, merkez bankalarının 2012 yılında yaklaşık 50 yılın en güçlü alımını yaptıktan sonra, bu yıl da güçlü alıcı konumlarını sürdürmelerini beklediğini kaydetti. Goldman Sachs Group Inc. ve Credit Suisse Group AG gibi önemli finans kuruluşları, metalin 12 yıllık boğa piyasasının, fiyatların beş ay üst üste düşmesinin ardından sona eriyor olabileceğini belirtti.

Sydney'de Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Merkez bankaları, portföylerine koyabilecekleri uzun vadeli emtia olmasından dolayı altın alıyorlar," dedi ve "Piyasaya girişlerinin zamanlaması bazen, fiyat yönünde gerçekleşenlere oldukça ters ters olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın bu yıl yüzde 5.8 düştü ve en kötü performans gösteren değerli metal oldu. Altın 21 Şubat'ta ons başına 1,555.55 dolara kadar düşerek Temmuz ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Metal Seul saati ile 11:04'te ons başına 1,578.77 dolar seviyesinde seyrediyordu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Mart 2013 Çarşamba, 19:03 Misafir çok uyanık adamım ev satıp altın aldım zarar acayip
06 Mart 2013 Çarşamba, 15:20 Misafir altın camura da düsse altındır :) özlü söz
06 Mart 2013 Çarşamba, 09:42 Misafir dün söylemiştim üzülmeyin diye altın düşerken, nasıl olsa merkez bankaları yüksek fiyattan altın alır ha ha ha