Advertisement

(16:58'de güncellendi)

Brent ham petrol, Kuzey Denizi boru yollarından birinin kapalı kalmaya devam etmesiyle dört günün zirvesinden çok uzaklaşmazken, OPEC'in en büyük 4. üreticisi Venezuela, Başkan Hugo Chavez'in öldüğünü duyurdu.

Petrol vadelileri dün son bir ayın en sert yükselişini gerçekleştirirken bugün dalgalı bir seyir izledi. Venezuela Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada Başkan Hugo Chavez'in saat 16:25'te bir askeri hastahanede öldüğünü duyurdu. Brent petrol boru hattı Cormorant Alpha platformunda belirlenen bir petrol sızıntısı üzerine 2 Mart'tan bu yana kapalı kalıyor. ABD ham petrol stokları ise resmi verilere göre geçtiğimiz hafta 5.6 milyon varil artış kaydetti.

Stockholm merkezli SEB AB emtia stratejisti Filip Petersson, "Hâlâ pozitif beklentiler var ve risk iştahı da yüksek. Bir hayli yüksek miktarda ham petrol var" yorumunda bulundu.

Nisan vadeli Brent petrolün varili Londra saatiyle 13:38'de ICE Futures Europe'da 29 cent gerileyerek 111.32 dolardan işlem gördü. Bu raporun yazıldığı sırada vadeliler Borsasındaki işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 58 üzerinde gerçekleşti. Fiyatlar dün ise 1.52 dolar yükselerek 111.61 doları gördü ve 27 Şubat'tan bu yana en yüksek seviyeye dokundu. Avrupa gösterge ham petrolünün West Texas Intermediate (WTI) vadelilerine olan farkı ise 20.84 dolara yükseldi.

Nisan vadeli WTI petrolün varili New York Mercantile Exchange'de (Nymex) 32 cent gerileyerek 90.50 dolara çıktı. Burada işlem hacmi ise 100 günlük ortalamanın yüzde 30 altında kaldı.  

(16:58'de güncellendi)