Advertisement

Geçtiğimiz hafta yapılan İtalya seçimlerinde beklenen farkla zaferi kazanamayan ve parlamentodaki diğer gruplarla anlaşmak zorunda olan Pier Luigi Bersani, yeni bir hükümet kurma sürecinde elini güçlendirebilmek için ülkenin bütçe sıkıntısını tersine çevireceği sözünü verdi.

Bersani bugün Roma'da yaptığı bir açıklamada "Kemer sıkma ve resesyon arasındaki çirkin bağlantı temsilci demokrasiyi zora sokuyor ve yönetilemez yapıyor. Kemer sıkma kafesinden dışarıya çıkacağız" ifadelerini kullanarak 8 maddelik bir plan açıkladı.

Daha önce Mario Monti'nin bütçe politikasını destekleyen 61 yaşındaki Bersani hem parti içi desteğini artırmak hem de anti kemer sıkma fikirleriyle tasarıları bloke edebilecek bir azınlık kazanan Beppe Grillo gibi rakiplerine biraz daha yakınlaşmak için duruşunu değiştireceği sinyalleri veriyor.

Demokrat Parti liderinin planı Bari Belediye Başkanı Michele Emiliano gibi bazı isimlerden destek bulurken, Napoli Belediye Başkanı Umberto Ranieri, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya duruma müdahale ederek gündemi belirlemesi çağrısında bulundu.

Londra'da bulunan Newedge Group sabit yatırım stratejisti Annalisa Piazza, "Öyle görünüyor ki Bersani geçtiğimiz hafta merkez-sol koalisyonunun kayıp olarak değerlendirebileceği seçimlerin ardından, bu mağlubiyetin genel olarak ülkenin içinde bulunduğu rahatsızlıktan dolayı olduğunu itiraf ediyor" yorumunda bulundu.