Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in son 10 yıldaki emlak kontrollerinin başarısız olduğunu ileri süren, hükümetin danışman kadrosunda da yer alan milyarder Vincent Lo, yeni emlak kontrollerinin konut satışlarını yavaşlatacağını söyledi.

Şanghay'daki imar şirketlerinden biri olan Shui On Land Ltd.'ın yönetim kurulu başkanı Lo, "Eğer emlak kontrolleri işe yaramış olsaydı, konut fiyatları hükümetin sıkılaştırdığından da fazla artmış olmazdı" ifadeleriyle dikkat çekti.

Çin 1 Mart'ta merkez bankasına, aşırı fiyat kazancının görüldüğü şehirlerde ikinci mortgageların faiz ve peşinat ödemelerini artırması emrini vererek, emlak satış vergisi uygulayarak ve yerel hükümetlere konut alım sınırlamalarını sıkılaştırmalarını söyleyerek yılın en sert sıkılaştırma önlemlerini açıkladı. Pekin Hükümeti ayrıca emlak satanlara da satış kârı üzerinden yüzde 20 vergi koydu.

Yüzde 20  vergiyi çok yüksek bulan Lo, yeni önlemlerin emlak satışlarını hızlı bir şekilde yavaşlatacağı uyarısında bulundu.

Konut alıcıların faiz indiriminin ardından emlak almaya yönelerek geçtiğimiz yılın ikinci yarısında fiyatları sıçratmasından imar şirketleri yararlandı. Hong Kong dışında Çin Borsalarında işlem gören Çin'in en büyük imar şirketi China Vanke Co., satışların Ocak'ta yıllık bazda yüzde 56 tırmanmasının ardından Şubat'ta da yüzde 28 arttığını açıklarken, Shimao Property Holdings Ltd. da geçtiğimiz ay yıllık bazda satışlarının yüzde 60 yükseldiğini rapor etti.