Advertisement

Çin'de bu hafta beklenen ticaret ve enflasyon gibi bir dizi verinin öncesinde Çin Borsası düşüş kaydetti. Sağlık ve finansal hisseler değer kaybederken, enerji üreticileri yükseldi.

Kangmei Pharmaceutical Co., teknik göstergelerin ilaç üreticisi şirketin aşırı alım seviyelerine yaklaştığının sinyalini vermesiyle neredeyse son 3 ayın en sert düşüşünü kaydetti. Ping An Bank Co., 30 günlük volatilitesinin 4 yılın zirvesine tırmanması üzerine daha küçük bankaların kayıplarına öncülük etti. Yanzhou Coal Mining Co. yüzde 2.5 değerlenerek son 1 ayın en büyük sıçramasını yaptı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.1 kayıpla 2,320.83 puana gerileyerek bu haftaki kayıplarını yüzde 1.7'ye çıkardı. CSI 300 Endeksi yüzde 1.3 düşüşle 2,616.34 puana indi. Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.9, ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi de yüzde 0.1 düştü.

Ekonomiye dair endişelerin olduğunu dile getiren Shanxi Securities Co.'nun analistlerinden Du Liang, banka kredilerinin sıkılaşabileceğini ve bunun ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyebileceğini, aynı zamanda yeni liderlerin de geçiş sürecinde daha fazla emlak kontrolü getirebileceğini söyledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler ihracatın geçtiğimiz ay yüzde 8.1 büyüyeyerek, geçtiğimiz ayki yüzde 25 oranındaki kazançtan geri adım atabileceğini, ithalatın da yüzde 8.5 gerileyebileceğini düşünüyor. Ekonomistler 9 Mart'ta açıklanacak enflasyon verisinin Şubat'ta yüzde 2'den yüzde 3'e hızlanacağını, sanayi üretiminin de geçtiğimiz ay yüzde 10.6 artacağını tahmin ediyor.