Advertisement

İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre Wall Street'in en büyük para yöneticilerinden biri, Fed'in tahvil alım taktiklerini, piyasada bozulmalara neden olan ve enflasyonist riskleri ortaya çıkaran "çok büyük ve akılsız bir çaba" olarak  niteleyerek, bankaya parasal genişleme programını kontrol altına alma çağrısında bulundu.

BlackRock'ın sabit getirili varlık yöneticisi Rick Rieder, Fed'in Amerikan ekonomisini desteklemek için kullandığı alışılmadık önlemlerini ne kadar daha devam ettireceğini tartıştığı esnada yorumlarda bulundu. Rieder'ın açıklamaları, BlackRock'ı da Fed'i tahvil piyasasındaki tehlikelere karşı uyaranlar arasına soktu.

Fed politikasının ekonominin her seviyesinde sermaye dağıtımı kararlarında çarpık etkiye neden olduğunu savunan Rieder, "Bu politika ppiyasalar için çok büyük ve akılsız bir hamle" dedi.

BlackRock, son yılarda yüksek faiz uyarısında bulunanların aksine hükümet tahvilinin savunucularından biri olarak önce çıkmıştı. Rieder'ın ifadelerindeki değişiklik, varlık yöneticisi şirketinin de müşterilerine yüksek faizlere karşı uzun vadeli tahvillerden daha az duyarlı varlıklara yatırım yapma tavsiye etmesine eşlik etti.

Rieder, Fed'in aylık tahvil alımlarını 40-45 milyar dolara düşürmesi çağrısında bulundu.