Advertisement

Müşteriler bu hafta Çin'de altın için kuyruklar oluştururken, Hong Kong'da bilezik almaya koştu; Hindistan'da ise Aralık'taki düğünler için şimdiden mücevherler alınmaya başlandı. Altının son 30 yılın en sert düşüşünü kaydetmesi, alışveriş yaygarası kopardı.

Değerli metalin geçtiğimiz hafta ayı piyasasına girmesinin ardından Hindistan'ın en büyük külçe altın pazarı olan Mumbay'daki Zaveri Pazarı'ndan, sikke altın satışlarının geçtiğimiz hafta ikiye katlandığı Avustralyalı Perth Minth'e kadar birçok yerde tüketiciler kuyumculara hücum etti. Çin Altın Birliği, altının 15 Nisan'ın öncesindeki 2 seansta yüzde 13 değer kaybetmesiyle 15-16 Nisan'da Çin'deki perakende altın satışları üç katına çıktığını açıkladı.

Geleneksel olarak gelinler, bebekler ve ufak kasalar için altın alan dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Hindistan ve Çin'de resmen altın çılgınlığı yaşandı. Asyalı yatırımcıların altındaki yüzde 18 oranındaki değer kaybını alım fırsatı olarak görmesiyle, geçtiğimiz yıl 3 yıldır ilk kez düşen altın talebi bu yıl canlanabilir.

Asya'daki kültürün, fiyatlar düştüğünde fiziki altın taleplerinin tırmanmasına neden olduğuna dikkat çeken Heraeus Metals Hong Kong Ltd.'ın genel müdürü Dick Poon, mücevher taleplerinin ilerleme kaydettiğini ve sektör müşterilerinin de düşüklerde alım yağtığını söyledi.

Madeni para ve mücevher pazarının ağırlıkla fiyatlandığı dünyanın en büyük altın alıcısı Hindistan'da son günlerde taleğler bu yılın zirvesinde seyretti. Hong Kong ve Macau'da günlük müşteri trafiği 13-16 Nisan arasında yüzde 25 arttı.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Nisan 2013 Perşembe, 15:26 Misafir satış paniği yaşanıyor. altın 1200 yok 900 dollar olacak