Advertisement

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, ülkesinin Nazilerden öğrenmesi gerekenler olduğu yönündeki sözleri yoğun tepki görünce, geri adım atmak zorunda kaldı .

Japonya'nın, Nazilerin, 2. Dünya Savaşı öncesinde Alman anayasasını kimseye sezdirmeden nasıl gizlice değiştirdiği konusunda çalışma yapılması gerektiğine ilişkin sözleriyle şimşekleri üstüne çeken Aso, basına yaptığı açıklamada, yanlış anlaşıldığını belirtti.

Sözlerini, Japonya'nın savaş sonrası anayasasını, orduyu daha ön plana çıkarmasına izin verecek şekilde değiştirmesi gerektiğine ilişkin tartışmaların yaşandığı bir sırada sarfettiğini ifade eden Aso, amacının gürültülü tartışmaların bir fayda sağlamadığına dikkati çekmek olduğunu kaydetti.

Aso'nun bu hafta içinde Tokyo'da, aşırı muhafazakar bir örgüte hitaben yaptığı konuşmada Nazilere göndermede bulunan yorumlarına tepki gösteren Yahudi örgütleri ve Güney Kore, bunun Japonya'nın, kendi militarist geçmişinden ders almadığının bir örneği olduğunu vurgulamıştı.

-Yaşlılar ölmekte acele etsinler

73 yaşındaki Aso daha önce ise sosyal güvenlik reformunun konuşulduğu bir toplantıda devlete yük oldukları gerekçesi ile yaşlıların yaşamaya zorlanmaması gerektiğini belirtmişti.