Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın sürpriz şekilde gelişen piyasa varlıklarının talebini destekleyen parasal genişleme programını azaltmaktan kaçınmasıyla Malezya ringgiti ve Tayland bahtı, Asya paralarındaki kazançlara öncülük etti.

Aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını aynı şekilde bırakan Fed Başkanı Ben S. Bernanke dün tahvil alımlarının hızının ekonomik verilere bağlı olacağını ve merkez bankasının önceden kararlaştırılmış bir azaltım programının olmadığını söyledi. Bloomberg anketine katılan analistler ABD Hazine tahvili alımlarında 5 milyar dolarlık kesinti bekliyordu. Tayland bahtı 2007'den bu yana en büyük sıçramasını yaparken, Malezya ringgiti 3 yılın en büyük kazancını kaydetmeye hazırlanıyor. ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi dün 16 baz puan ile Ekim 2011'den bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

Anın akışıyla ilerlemek gerektiğini söyleyen Credit Agricole SA'nın Döviz strateji müdürü Mitul Kotecha, para birimi riski varlıkları alınmasını taviye ederek, ABD'deki faizlere göre en güçlü korrelasyona sahip olanların Endonezya rupisi, baht, ringgit ve Hint rupisi olduğunu belirtti.

Tayland bahtı, bugün dolar karşısında yüzde 2 primlenerek 27 Ocak'tan bu yana en büyük sıçramasını yaptı ve 31.03'e çıktı. Ringgit yüzde 2.3 güçlenerek 3.1605'e ve Endonezya rupisi de yüzde 1.4 değerlenerek 11,318'e çıktı. Endonezya rupisi Mayıs 2012'den bu yana en iyi performansını gösterdi. Rupinin 1 aylık teslimatsız kontratları yüzde 2.7 artışla 62.24'e yükseldi ve bu yılın en büyük kazancına işaret etti. Çin, Güney Kore ve Tayvan'daki finansal piyasalar bugün tatil sebebiyle kapalı.