Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD'de üretici fiyatları, düşük enerji ve otomobil maliyetlerini yansıtarak, Kasım ayında üst üste üçüncü kez geriledi.

ABD'de üretici fiyatları endeksi (ÜFE) yüzde 0.1 gerilerken, bir önceki ayda endekste yüzde 0.2'lik düşüş yaşanmıştı. Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı, endekste bir değişiklik olmayacağı yönündeydi. Gıda ve enerjiyi dahil etmeyen çekirdek ÜFE ise yüzde 0.1 yükseldi.

Üretimin ilk aşamalarında kullanılan ürün ve materyallerin fiyatı, küresel piyasalardaki yavaş ilerlemenin talebi sınırlaması ile düşüşü ikinci aya taşıdı. Enflasyonun hızlandığına dair işaretlerin giderek azalması, Fed'e gelecek haftaki Aralık ayı toplantısında aylık 85 milyar dolar tutarındaki tahvil alım programını azaltmak için fırsat tanıyor.

New York'ta bulunan 4Cast Inc. kıdemli ekonomistlerinden Sean Incremona, "Enflasyon baskısı açıkça azalmış durumda. Küresel çapta gelişen büyüme işaretleri ve daha fazla iyimserlik görüyoruz" dedi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahminleri, endekste yüzde 0.3 gerileme ve yüzde 0.5 yükseliş olacağı aralığında gerçekleşti.

Çekirdek ÜFE, beklenti anketi ile aynı doğrultuda gerçekleşti. Geçtiğimiz ay gerçekleşen artış, kamyonet ve tarım araçlarının artan maliyetlerinin bir sonucu olarak gerçekleşti. Kamyonetler daha pahalılaşırken, otomobil maliyetleri yüzde 0.8 gerileyerek Ocak ayından bu yana en dik düşüşü kaydetti.

Bir önceki yılın aynı ayına oranla, şirketler ürünlere yüzde 0.7 daha fazla ödeme yaptı. Çekirdek endeks ise yüzde 1.4'lük kazancı takiben Kasım'da sonra eren 12 aylık süreçte yüzde 1.3 yükseldi.