Advertisement

Fransa'nın başkenti Paris'e giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ikili bir görüşme yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Kerry'nin, Rusya'yı, Ukrayna'yla doğrudan müzakerelere başlaması konusunda uyardığı ifade edilirken, iki bakan Ukrayna konusunda bir anlaşmaya varamadı.

İki ülke arasında herhangi bir ilerleme yaşanmamasına karşın, görüşmenin oldukça verimli ve yapıcı geçtiğini anlatan Kerry, gerçekçi olmak istediğini, bugün gelinen noktayı dün oldukları noktaya tercih edeceğini dile getirdi.

ABD'nin Ukrayna'daki tansiyonu düşürecek tüm taraflarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirten Kerry, Rusya'ya, Kırım'dan askerlerini geri çekmesi çağrısını yineledi.

Kerry, Rusya'nın Kırım'a asker göndermesine işaret ederek "Rusya bir seçim yaptı ve biz bu seçimin yanlış olduğunu açıkça söyledik" ifadelerini kullandı.

Tüm tarafların görüşmelerde, diyalog yoluyla karar vermenin önemi konusunda hem fikir olduğunun altını çizen Kerry, ABD'nin de tamamıyla bu meseleyi çözmeye yoğunlaştığını ifade etti.

Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğine de dikkati çeken Kerry, Lavrov ile tekrar Roma'da bir araya geleceklerini duyurdu.

Ukrayna'da eylemler devam ediyor

Diğer tarafta Ukrayna'da, görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in doğum yeri Donetsk ile Kharkiv şehirlerinde, hükümet ile Rusya yanlısı göstericiler eylemlerine devam etti.

Yanukoviç'in memleketi Donetsk şehrindeki Baş Meydan'da Rusya yanlısı eylemcilerin gösterileri devam ederken, diğer tarafta Ukrayna bayraklarıyla toplanan eylemciler ise "Donetsk Ukrayna'nındır", "Dünyaya barış", sloganları atarak, ülkenin bölünmez bütünlüğünü desteklediklerini dile getirdi.

Aynı meydanda toplanan karşıt görüşlü eylemciler arasında polis kordonunun bulunmasına rağmen, taraflar arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Taraflar arasında çıkan çatışmada 7 kişinin yaralandığı bildirildi.

Yanukoviç'in ülkeden ayrılmasının ardından kurulan yeni hükumet, başkent Kiev'de yönetimi ele almaya çabalarken, ülkenin güneydoğusunda ise hükümet karşıtı eylemciler 1 Mart'ta Donetsk belediye binasını işgal ederek, Rus bayrağı dikmişti.

Bunun ardından önceki günden beri eylemlerine devam eden hükümet yanlısı eylemciler de dün sabah Donetsk belediye binasında bulunan Rus bayrağını alarak yerine Ukrayna bayrağı asmıştı. Donetsk polisi, bir ihbar üzerine belediye binasında bulunan eylemcileri tahliye ederek, burada bomba araması yapmıştı.

Ülkenin en büyük ikinci kenti Kharkiv'de bir araya gelen eylemciler de Özgürlük Meydanı'nda toplanarak, Rusya yanlısı sloganlar attı. Meydandaki diğer eylemci grubu ise ülkenin toprak bütünlüğünü ve hükümeti desteklediklerini dile getirdi.