Advertisement

(22:10'da güncellendi)

ABD hisseleri, sağlık hizmetleri ve telefon hisselerindeki düşüşün öncülüğünde, erken saatlerdeki kazançları silerek gerilerken, Standard & Poor's 500 Endeksi gün içinde tüm zamanların zirvesine dokundu.

Endeks'te vadeli ve opsiyonlu kontratların ve bireysel hisselerin sona erecek olması ile, işlemlerde bugün beklenmedik değişimler görülebilir. LIN Media LLC, Media General Inc. tarafından satın alınacağının onaylanması ile son beş yılın en dik artışını kaydetti. Symantec Corp., CEO'nun kovulması ile yüzde 14 değer kaybetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek New York saati ile 15:40'ta 1,864.02 puan oldu. Endeks bu hafta yüzde 1.3 ilerlerken, erken saatlerde 7 Mart'taki zirve rekoru 1,878.04 puanın üzerine dokundu. S&P 500'de işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 35 üzerinde seyretti.

Böyle günlerde tipik bir şekilde volatilite görüldüğünü ve jeopolitik belirsizliğin de sürdüğünü ifade eden, Stifel Nicolaus & Co. fon yöneticisi Florham Park, hafta sonuna da giriliyor olmasıyla bu durumun traderların beklemeye geçmesine neden olduğunu söyledi.

S&P 500 dün, öncü göstergeler ve Philadelphia Fed endeksinin beklentinin üzerinde yükselmeleri ile yüzde 0.6 ilerledi. Haftalık bazda ise endeks yüzde 0.6 kaybederken, ABD Hazine tahvilleri ise bir önceki gün Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu sonbaharda tahvil alımlarını sonlandırabileceklerini ve bundan 6 ay sonra da faiz artırımına gidilebileceğini söylemesiyle yükselmişti.

(22:10'da güncellendi)